Zwalczanie barszczu Sosnowskiego

800px-Heracleum_Sosnowskyi_003Ze względu na szkodliwe działanie barszczu Sosnowskiego wojewoda małopolski wystąpił do Ministra Środowiska oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w inicjatywą dokonania nowelizacji w obowiązujących przepisach. Równocześnie na wniosek wojewody Uniwersytet Rolniczy w Krakowie powołał mający na celu opracowanie metodyki zwalczania barszczu Sosnowskiego. 

Barszcz Sosnowskiego to rośliną szeroko rozpowszechnioną na terenie województwa małopolskiego. Jej szkodliwe działanie wynika z właściwości parzących i alergizujących zagrażających zdrowiu ludzi i zwierząt.

Większe skupiska barszczu Sosnowskiego zlokalizowane są w 38 gminach położonych na terenie 16 powiatów województwa małopolskiego, głównie na nieużytkach oraz w pobliżu cieków wodnych. Obszar występowania rośliny przedstawia załączona mapa.

Inicjatywa wojewody małopolskiego ma spowodować zmianę i doprecyzowanie obowiązujących rozwiązań prawnych tak by przeciwdziałać rozprzestrzenieniu się rośliny oraz wyeliminować ją w pełni ze środowiska (m.in. poprzez wprowadzenie ustawowego obowiązku zwalczania rośliny przez odpowiednie organy lub na koszt właściciela terenu, na którym występuje zagrożenie).

Ważnym elementem działań podjętych przez wojewodę będzie dwuletni Program Operacyjny: „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów” realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Beneficjentami Programu mogą być podmioty publiczne lub prywatne, komercyjne i niekomercyjne, jak również organizacje pozarządowe powstałe zgodnie z prawem polskim, które działają w interesie publicznym (między innymi jednostki samorządu terytorialnego i państwowe jednostki organizacyjne). Możliwa kwota dofinansowania zgłaszanych projektów oscylować będzie od 50 do 800 tysięcy euro. Według wstępnych szacunków na realizację projektu województwo małopolskie może pozyskać 1,6 miliona euro. Przewidywany naboru wniosków przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpocznie się 8 kwietnia 2013 roku.

W celu złożenia stosownych wniosków do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z uwagi na wysoką wartość Projektu konieczne jest zawarcie stosownych umów partnerskich pomiędzy zainteresowanymi jednostkami. W tym celu planowane jest utworzenie dwóch konsorcjów koordynowanych przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie oraz Małopolską Izbę Rolniczą w Krakowie.

Uniwersytet Rolniczy na podstawie zawartych umów partnerskich będzie koordynował realizację projektu na terenie gmin z powiatów północnej części województwa małopolskiego: miechowskiego, olkuskiego, dąbrowskiego, krakowskiego, brzeskiego, wielickiego, tarnowskiego, oświęcimskiego, wadowickiego, myślenickiego, limanowskiego.

Izba Rolnicza deklaruje zawarcie stosownych umów z gminami z południowej części województwa małopolskiego z terenu powiatów: suskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, nowosądeckiego i gorlickiego.

 

Mapa występowania największych skupisk barszczu Sosnowskiego – https://.nowa-wies-kety.pl/wp-content/uploads/2013/03/Mapa-występ.-najwiekszych-skupisk-barszczu-Sosnowskiego.pdf

 

Monika Frenkiel
Rzecznik prasowy wojewody małopolskiego

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Zwalczanie barszczu Sosnowskiego

  1. Tadeusz pisze:

    Wielki szacun panie Jarku za umieszczenie tego artykułu wnoszącego wiele istotnych informacji o tym zielsku . Można jeszcze dodać dla niewtajemniczonych że to zielsko wygląda jak ogromny koper , identyczne wiechy i nasiona oczywiście w skali.

  2. Jarek pisze:

    Barszcz się rozrasta

    Autor: farmer.pl/MP

    30-07-2012 11:14
    .
    Barszcz Sosnowskiego jest problemem wielu gmin – same nie są w stanie uporać się z tym zagrożeniem.

    Barszcz Sosnowskiego sprowadzono do Polski w połowie XX wieku.

    – W materiale genetycznym barszczu nastąpiły zmiany, które spowodowały, że z 1,5-metrowej początkowo rośliny powstał olbrzym dorastający 3,5 m – mówił w Sejmie poseł Józef Lassota. – W Polsce barszcz Sosnowskiego traktowano na początku jako paszę dla bydła i pod naciskiem organów partyjnych został on wprowadzony do upraw w wielu PGR-ach na terenie całego kraju. Z powodu parzących właściwości rośliny dochodziło do poparzeń ludzi i poparzeń bydła, także wewnętrznych. Bydło przeznaczano wówczas na rzeź. Mleko i mięso krów karmionych paszą z liści barszczu pachniało kumaryną – to jest składnik oleju eterycznego – co znacznie obniżało jego wartość użytkową. W efekcie barszcz jako nieprzydatna roślina został pozostawiony sam sobie i jako uwolniony do środowiska przyrodniczego rozprzestrzenia się na całych obszarach w różnych miejscach, powodując coraz poważniejsze zagrożenie dla ludzi i przyrody. Uszkodzenia skóry są na tyle poważne, że są praktycznie niewyleczalne i pozostawiają trwałe skazy i ograniczenia.

    Odpowiadając, Stanisław Gawłowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska – podkreślił, że obecnie przetrzymywanie, hodowanie i rozprzestrzenianie barszczu jest zabronione:

    – W dniu 4 października 2011 r. zostało ogłoszone rozporządzenie ministra środowiska z dnia 9 września 2011 r. w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym. Umieszczono w nim m.in barszcz Sosnowskiego. Został on wpisany na listę ze względu na swój inwazyjny charakter oraz niebezpieczeństwo, jakie może stanowić dla ludzi i zwierząt. Umieszczenie tego gatunku w ww. rozporządzeniu jest związane z objęciem go zakazami zawartymi w art. 120 ust. 1 i 2 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Wprowadzanie do środowiska przyrodniczego, przemieszczanie w tym środowisku, sprowadzanie do kraju, przetrzymywanie, prowadzenie hodowli, rozmnażanie i sprzedaż na terenie kraju w przypadku tych gatunków są zabronione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*