Warsztaty teatralne w „DĄBROWSKIEJ” (ZDJĘCIA)

zakonczenie zajec21 i 22 stycznia 2013 roku, w drugim tygodniu ferii zimowych, w Powiatowym Zespole Szkół Nr 9 im. Marii Dąbrowskiej odbyły się warsztaty teatralne dla młodzieży gimnazjalnej i uczniów „Dąbrowskiej”. Licealiści, należący do Grupy Teatralnej „Minus Jeden”, pod opieką nauczycieli prowadzących Grupę, zorganizowali zajęcia przygotowujące do występu na scenie. Podczas dwudniowych spotkań młodzież mogła rozwijać swoje zainteresowania teatralne oraz doskonalić warsztat poprzez różnego rodzaju ćwiczenia z dykcji, ruchu scenicznego, interpretacja tekstu i piosenki. Dużą radością i jednocześnie wyzwaniem były zadania aktorskie, dramy, etiudy, w których młodzi „warsztatowicze” musieli wykazać się pomysłowością, odwagą i  talentem.

Pomysł na zorganizowanie zajęć dla młodszych kolegów zrodził się wśród uczniów „Dąbrowskiej” po ubiegłorocznych warsztatach teatralnych w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Zapoczątkowane w ferie 2012 zajęcia, cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i w tym roku młodzież wraz z opiekunami, postanowiła zorganizować czas młodym ludziom. Warsztaty oprócz świetnej i oderwania się od codzienności oraz komputera, dały możliwość poprawienia koncentracji i uwagi, dzięki różnym technikom walki z rozkojarzeniem, pozwoliły także przełamać tremę i nieśmiałość, wzbogacić swoją osobowość poprzez kontakty z nowopoznanymi osobami.

Członkowie Grupy Teatralnej „Minus Jeden” wykorzystali podczas zajęć ćwiczenia poznane podczas tegorocznych zajęć w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej W Krakowie. W murach tej elitarnej szkoły aktorskiej uczniowie „Dąbrowskiej” wzbogacali swój warsztat aktorski i poznawali tajniki kulisy tworzenia spektakli teatralnych. „Magia teatru wciągnęła nas jeszcze mocniej głównie dzięki wspaniałym wykładowcom prowadzącym zajęcia. Nie zapomnimy zajęć z panią Agnieszką Schimscheiner – aktorką Teatru im. Słowackiego w Krakowie, panią Ewę Kornecką – kompozytorką muzyki do niezliczonej ilości spektaklów teatralnych pokazywanych na scenach krakowskich teatrów, założyciela „Lochu Camelot” oraz p. prof. Monikę Rasiewicz – aktorką i wykładowcą od trzydziestu lat związaną z PWST” – mówi jedna z uczestniczek wyjazdu. W ciągu pięciu dni młodzież poznawała pracę aktora i interpretatora tekstu. Kulisy zawodu reżysera oraz zasady rekrutacji do szkoły aktorskiej odsłoniła przed młodymi ludźmi pani Ewa Kutryś, rektor Państwowej Wyższej Szkoły, z którą młodzież spotkała się podczas zajęć. Ogromna życzliwość, poświęcenie oraz wiara w możliwości młodych ludzi oraz w to, że są zdolni przezwyciężyć swoje ograniczenia i rozwinąć talenty, uskrzydliła młodzież do podejmowania kolejnych wyzwań. Dodatkową atrakcją dla młodych, zafascynowanych teatrem ludzi, była możliwość obejrzenia niezwykłego i nowatorskiego spektaklu pt. „Á distance” pokazywanego w ramach Festiwalu „Materia Prima Forma”, organizowanego przez krakowski teatr „Groteska”. w wykonaiu artystów plastyków Les Ateliers du spectacle był niecodziennym doświadczeniem choćby przez to, że to nie aktorzy grali tu pierwszoplanowe role, ale przedmioty zgromadzone w niezliczonej ilości na scenie.

Te pięć dni, które młodzież spędziła w Krakowie, choć niezwykle intensywne, zmotywowały ją do dalszej pracy, wzbogaciły warsztat aktorski, zintegrowały grupę, a także zachęciły do dzielenia się z innymi swoimi wiadomościami i umiejętnościami, stąd pomysł zorganizowania warsztatów dla młodszych kolegów podczas ferii 2013.

Przedsięwzięcia te nie byłyby możliwe, gdyby nie przychylność władz Gminy Kęty i Powiatu Oświęcimskiego, które objęły mecenatem działania grupy poprzez sfinansowanie warsztatów i pokrycie kosztów zakwaterowania uczniów. Zarówno młodzież, jak i opiekunowie Grupy są niezmiernie wdzięczni władzom za tę kolejną szansę zetknięcia z wielką Sztuką, bo to przecież – parafrazując słowa poety – teatr uczy nas żyć, życie nas uczy udawać…

Źródło:
Dyrekcja PZ nr 9

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Sportowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*