Uwaga na czad – informacja

TLENEK CICHY ZABOJCAW okresie jesienno-zimowym wzrasta ryzyko występowania zakłóceń ciągów spalinowych i wentylacyjnych w naszych domach i mieszkaniach. Wpływ na to mają zarówno niskie temperatury, powodujące wychładzanie przewodów kominowych, jak też brak doprowadzenia do domów i mieszkań właściwej ilości powietrza, niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania ciągów spalinowo-wentylacyjnych. W czasie mrozów nagminnie izolujemy się od dopływu powietrza z zewnątrz, nie otwierając okien, gdyż ciepło „ucieka”.

Jednak wietrząc dom czy mieszkanie krótko a intensywnie, poprzez pełne otwarcie okien, wcale nie powodujemy jego wyziębienia. Zostaje wówczas jedynie „wypchane” do ciągów wentylacyjno-spalinowych zużyte powietrze, zaś w jego miejsce napływa powietrze świeże, szybko ogrzane przez ściany, które w trakcie krótkiego wietrzenia nie zdążyły się wyziębić.

W domach i mieszkaniach ze stolarką okienną, wymienioną na stolarkę o znacznej szczelności, należy zainstalować w górnej części ramy okiennej, nawiewniki, umożliwiając stały dopływ powietrza do domów i mieszkań.

Nie bójmy się wprowadzenia do mieszkań świeżego powietrza, choćby mroźnego. Wpłynie to niewątpliwie na poprawę samopoczucia / wymieniamy powietrze zużyte, wilgotne, z zawartością wydychanego dwutlenku węgla / oraz poprawę funkcjonowania urządzeń gazowych – lepsze spalanie w piecykach łazienkowych i kuchenkach. Uwagi te kierujemy szczególnie do mieszkańców budynków, wyposażonych w podzielniki kosztów c.o.

Poniżej przypominamy kilka zasad, których stosowanie pozwoli uniknąć zatruć tlenkiem węgla /czadem/.

Pamiętajmy, że czad jest gazem śmiertelnie trującym, tym bardziej niebezpieczny, że jest to gaz bezbarwny i bezwonny.

1. Należy bezwzględnie:

– przed każdą kąpielą gruntownie przewietrzyć łazienkę

– w czasie kąpieli zadbać o to, aby w domu i mieszkaniu było uchylone przynajmniej jedno okno, celem zapewnienia dopływu powietrza do domu i oraz pośrednio do pomieszczenia łazienki.

2. Nie należy:

– przebywać w łazience w czasie pracy piecyka / np. przy napełnianiu wanny wodą/

– używać podczas kąpieli innych urządzeń gazowych / np. kuchenka /, gdyż pobierają one tlen z otoczenia.

WAŻNE!

Należy bezwzględnie stosować w dolnej części drzwi łazienkowych nawiew o powierzchni minimum 220 cm3 – /dostępne w sprzedaży drzwi z kilkoma otworami o średnicy 4- cm, nie zapewniają napływu do pomieszczenia łazienki odpowiedniej ilości powietrza/.

Urządzenia gazowe / piecyki łazienkowe, kuchenki/ poddawać okresowym przeglądom i naprawom.

Apelujemy jednocześnie do Państwa o udostępnianie domów czy mieszkań i nie utrudnianie kontroli instalacji gazowych oraz przewodów spalinowych i wentylacyjnych służbom technicznym i kominiarzom.

TLENEK CICHY ZABOJCA

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*