Interwencja w sprawie palenia śmieci

Drodzy Czytelnicy! W odpowiedzi na liczne głosy i komentarze w sprawie niewłaściwego sposobu utylizacji śmieci w domach w Nowej Wsi (vide wpis: Apel mieszkańca Nowej Wsi w sprawie utylizacji śmieci), skierowaliśmy oficjalne pismo do lokalnych władz oraz stosownych instytucji z prośbą o zainicjowanie działań, które pomogą zminimalizować ten 'palący’ problem. Pismo zostało wysłane do m.in.: Burmistrza Gminy Kęty, Policji, Straży Miejskiej, Przedsiębiorstwa Komunalnego 'Komax’, Sołtysa i Rady Sołeckiej w Nowej Wsi. Będziemy monitorować tę sprawę i na bieżąco Was informować o działaniach władz i tych służb.

Jednocześnie dziękujemy za Wasze głosy i zaangażowanie w sprawę ochrony zdrowia mieszkańców naszej wsi i środowiska naturalnego.

Poniżej publikujemy także fragment artykułu dotyczącego zgubnych skutków palenia śmieci:

Województwo małopolskie produkuje rocznie około 1 mln ton odpadów komunalnych, z tego tylko 4% jest segregowanych. Połowa śmieci to opakowania, z których część trafia na wysypiska lub jest segregowana. Reszta śmieci idzie z dymem czyniąc spustoszenie w naszych organizmach i w środowisku.

  • Wielu mieszkańców wsi i miast spala w swoich piecach śmieci nie zdając sobie sprawy z tego, że produkują niezwykle trujące dymy porównywalne z gazami bojowymi.
  • Kominy domów są źródłem niskiej emisji, dlatego największą dawkę zanieczyszczeń przyjmujemy w bezpośrednim sąsiedztwie dymiącego komina.
  • Trujące gazy krążą w powietrzu skąd je wszyscy wdychamy.
  • Wdychanie takich gazów powoduje choroby nowotworowe, może wywołać również wiele innych groźnych chorób, a nawet może być przyczyną śmierci.

Co się jeszcze musi stać, ile niewinnych ludzi dorosłych i musi zachorować, ile umrzeć abyśmy się opamiętali. Palenie śmieci to barbarzyństwo i pogarda dla innych ludzi.

  • Trucizny opadając do gleby przechodzą do roślin, a z nich do naszych organizmów.
  • Bardzo toksyczny jest również popiół z pieców, w których spalane są śmieci.
  • Spalanie śmieci w piecach powoduje ponadto osadzanie w przewodach kominowych mazistej sadzy, co może skutkować bardzo kosztownymi remontami kominów.

Czym są dioksyny?

  •  Można powiedzieć, że dioksyny to plaga XXI wieku.
  • Jak wynika z raportu Agencji Ochrony Środowiska USA, dioksyny to związki groźniejsze niż dotychczas przypuszczano.
  • Dioksyny to grupa 75 chemikaliów, należą do najbardziej trujących związków jakie zna człowiek, bardzo trwałych i odpornych w środowisku.
  • Głównym źródłem dioksyn jest spalanie tworzyw sztucznych: opakowań plastikowych po sokach, mleku, butelek PET, płyt meblowych, laminatów, butów, worków foliowych, odpadów z gumy, starych opon, lakierów, rur PCV, pampersów i.in. w piecach i kotłowniach domowych.
  • Dioksyny wdychamy z powietrzem, a gdy opadną do gleby, poprzez rośliny i zwierzęta znów trafiają do organizmu człowieka.
  • Działanie dioksyn jest podstępne, ponieważ nie są wydalane, ich ilość w naszych organizmach wciąż rośnie.
  • Niewielkie stężenie dioksyn, bo zaledwie bilionowa część grama zwiększa znacznie ryzyko zachorowania na raka.
  • Dioksyny są odpowiedzialne ponadto za szereg innych poważnych chorób: osłabienie systemu odpornościowego człowieka na choroby, zmiany skórne, uszkodzenia systemu rozrodczego i defekty porodowe, opóźnienie w rozwoju, uszkodzenia wątroby, zwiększenie rozwoju ran, wypadanie włosów, spadek wagi, niski wzrost, choroby układu oddechowego, zwiększoną częstość chorób zakaźnych i in.:
  • najbardziej wrażliwe na dioksyny są: ludzkie płody, noworodki i młode organizmy dzieci.
  • niektóre choroby mogą pojawić się nawet po wielu latach.

Więcej tu:
Śmiercionośne dymy z kominów

Źródło:
Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Interwencja w sprawie palenia śmieci

  1. Tadeusz pisze:

    Przepraszam i co dalej czyżby urzędy przycupnęły czekając aż sprawa się sama rozwiąże z nową obiecaną ustawą w Nowym Roku Może wydział Ochrony Środowiska przy U. G. w Kętach zapyta handlowców jak gospodarują zużytymi opakowaniami życzę dobrego samopoczucia.

  2. Tadeusz pisze:

    a pełne wózki opakowań w tym folii , z wymienionych sklepów wcześniej dwa razy dziennie są dalej rozwożone do domów w celu spalenia „pod kuchnią”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*