Akcja profilaktyczna w „Koperniku”

kopernikW marcu i kwietniu 2013 r. w naszej szkole została przeprowadzona profilaktyczna z programu pt. „Wybierz życie – pierwszy krok”, której koordynatorem jest Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Oświęcimiu.

Inicjatorami „Populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy” jest Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Oprócz tematyki związanej z wirusem HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego), który odpowiada za powstawanie raka szyjki macicy został przedstawiony młodzieży temat „Samobadania i samokontroli piersi”.

Z tymi zagadnieniami uczniowie zostali  zapoznani podczas prezentacji multimedialnej, którą przygotowały nauczycielki wychowania fizycznego pani Alicja Jurzak i pani Ewa Kos.

Akcją zostało objętych 150 uczniów z klas pierwszych, w ramach godzin z edukacji zdrowotnej, oraz 150 uczniów z klas kończących szkołę: z technikum, liceum ogólnokształcącego i zasadniczej szkoły zawodowej.

Z uwagi na fakt, iż u coraz młodszych osób wykrywa się raka czy też raka szyjki macicy, temat ten powinien być jak najszerzej propagowany i rozpowszechniany wśród młodych ludzi. Należy uświadamiać młodzieży wagę problemu i uwrażliwiać ich na fakt, że każdy z nas musi być czujny i szybko reagować na jakiekolwiek zmiany, które zauważy u siebie, bo zdrowie jest przede wszystkim w naszych rękach.

Alicja Jurzak , Ewa Kos

 

Źródło:
Powiatowego Zespołu Nr 10

Szkół Mechaniczno- Elektrycznych
im. M. Kopernika w Kętach

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*