Akcja „BEZPIECZNE FERIE 2013” w Powiecie Oświęcimskim

POLICJAW dniu 14 stycznia 2013 r. w powiecie oświęcimskim jak i całej Małopolsce rozpoczynają się ferie zimowe. Aby przyczynić się do ich bezpiecznego przebiegu, oświęcimska Policja wspólnie z przedstawicielami innych służb będą podejmować działania mające przyczynić się do bezpiecznego przebiegu zimowego wypoczynku. Funkcjonariusze podczas służby będą zwracać uwagę na miejsca i zachowania dzieci zagrażające bezpieczeństwu. Będą sprawdzać dzikie ślizgawki oraz miejsca gdzie zostaną zorganizowane zajęcia dla dzieci. Ponadto w placówkach gdzie zorganizowane będą zajęcia, policjanci przeprowadzą również pogadanki dla dzieci poświęcone bezpieczeństwu podczas  ferii.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej komendy Policji będą nasila kontrolne autokarów wiozących dzieci na wypoczynek do miejscowości górskich.

RODZICÓW I OPIEKUNÓW ZORGANIZOWANYCH GRUP informujemy, że funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego będą sprawdzali stan techniczny oraz wyposażenie autobusów, a także kierowców, w przypadkach zgłoszenia,  wyjazdu zorganizowanej grupy. W tym celu należy wcześniej /przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem/ zadzwonić do KPP Oświęcim  pod numer  telefonu 33 847 52 55 lub 33 84752 52 w godz. 7.00 do 15.00 i powiadomić  o miejscu  i godzinie planowanego wyjazdu. Całodobowo zgłoszeń można dokonywać na numer telefonu Oficera Dyżurnego KPP 33 847 53 70, 33/847 52 80.

W szczególnie pilnych przypadkach np. podejrzenia stanu nietrzeźwości kierowcy lub ujawnienia innych nieprawidłowości, kontrola będzie wykonywania niezwłocznie, po zgłoszeniu tego faktu  pod numer telefonu alarmowego 997 lub 112.

W powyższe działania włączą się również Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów w Oświęcimiu  przy ul. Fabrycznej, w Brzeszczach przy ul. Ofiar Oświęcimia i w Babicach przy ul. Krakowskiej.

Apelujemy także do przewoźników o właściwe przygotowanie stanu technicznego autokarów, gdyż w przypadkach zagrażających bezpieczeństwu w ruchu drogowym nie będą dopuszczone do dalszej jazdy, a w stosunku do kierujących i dyspozytorów będą wyciągnięte surowe konsekwencje prawne.  Wskazane byłoby również dokonanie przeglądu technicznego pojazdu w stacji kontroli, niezależnie od posiadania aktualnego badania.

                                  Z naszej strony wszystkim dzieciom życzymy BEZPIECZNYCH FERII.

Podczas na śniegu nie zapominajmy o bezpieczeństwie.
Drodzy rodzice, nie zapominajcie aby sprawdzać gdzie i jak bawią się Wasze dzieci!
Rozmawiajcie z nimi o zagrożeniach, przestrzegajcie,  podajcie przykłady i konsekwencje niebezpiecznych zachowań. A jeśli to tylko możliwe najlepiej bądźcie z nimi. Jeśli nie ma takiej możliwości, co jakiś czas wołajcie dziecko, aby się chwilę rozgrzało. Podajcie ciepły napój, zanim ponownie pójdzie na dwór. Dopilnujcie, aby podczas zabaw na śniegu dziecko miało nieprzemakalne  rękawice.

Przypomnijcie dziecku kilka zasad  jak bezpiecznie bawić się na śniegu
– zjeżdżaj tylko z górek, które nie są  usytuowane w pobliżu ulicy, stawu, rzeki, budowy  itp. gdyż  zjeżdżając w takich miejscach możesz nie zdążyć wyhamować.
– zachowaj ostrożność podczas jazdy na sankach,
– nie stój zbyt blisko zjeżdżających saneczkarzy
– baw się w miejscu dobrze widocznym i wolnym od jakichkolwiek wystających ze śniegu przedmiotów
– nie zajeżdżaj drogi innym
– podchodź pod górkę z boku toru, aby nie przeszkadzać innym
– nie popychaj, nie podkładaj nogi, nie wjeżdżaj w inne dzieci
– nie rzucaj śnieżkami w przejeżdżające pojazdy,
– nie ślizgaj się po lodzie na rzece, jeziorze czy stawie , ślizgaj się tylko na bezpiecznych ślizgawkach i lodowisku
– nigdy nie wbiegaj na lód, który już się pod kimś załamał

Źródło:
Komenda Powiatowa Policji w Oświęcimiu

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*