„Abecadło z pieca spadło” – nowa wystawa w kęckim muzeum

internet„Abecadło z pieca spadło”. Nowa wystawa czasowa w kęckim muzeum już od 10 września roku! O szczegółach wystawy możecie Państwo poczytać poniżej.

Z sentymentem wspominamy szkolne życie, lub przeciwnie, niechętnie wracamy pamięcią do lat edukacji. Jak zmieniło się nauczanie w szkole podstawowej, na co dzień można odczuć na własnej skórze. Kiedyś białoczarne podręczniki, jednakowe zeszyty z niebieskimi, brązowymi lub zielonymi okładkami. Liczydła, pióra – nie koniecznie wieczne, pasek zamiast tornistra. Dziś multum kolorowych książek, uzupełnionych ćwiczeniami, kolorowe zeszyty, kalkulatory, barwne plecaki, no i wszechobecne komputery. Ale czy funkcje zwykłych przedmiotów szkolnych aż tak się różnią na przestrzeni wieków ? Jakie są różnice w nauczaniu podstawowym w starożytności, średniowieczu, nowożytności i XIX w. ? Jak wyglądało nauczanie w kęckiej szkole w XIX w. ? Na te będzie odpowiadać zorganizowana przez kęckie muzeum wystawa czasowa „Abecadło z pieca spadło. Edukacja elementarna”, której kuratorem jest Pani Renata Bożek. Wystawa prezentuje nauczanie podstawowe od czasów antycznych. Jednak jej główną częścią będzie szkolnictwa w XIX i w. W jednym miejscu zgromadzono eksponaty dotyczące nauczania w kęckich szkołach, w tym stare dokumenty, kroniki i zdjęcia na co dzień leżące w archiwach Muzeum w Kętach, przedmioty codziennego użytku wypożyczone z Muzeum Zamek w Oświęcimiu i od mieszkańców gminy. Dużą część ekspozycji będzie stanowić próba odtworzenia w oparciu o zachowane źródła kęckiej sali lekcyjnej z poł. XIX w. Jednak poza ukazaniem codzienności kęckich szkół, każdy zwiedzający będzie mógł przenieś się w odległe czasy i bezpośrednio spróbować używania dawnych pomocy szkolnych, w tym tabliczek woskowych i łupkowych. Wystawie będzie towarzyszył folder, w którym przedstawiono podstawowe zasady nauczania w różnych epokach historycznych, rys szkolnictwa kęckiego poruszający dotychczas mało opracowane aspekty życia codziennego kęckich uczniów i warunków ich nauczania. Wszystko uzupełnione o stare zdjęcia klas szkół elementarnych. Dla miłośników kęckiej historii przygotowaliśmy aneks, w którym przytaczamy dotyczące szkolnego życia dokładne fragmenty XIX w. kęckich kronik szkolnych, wspomnień A. Grabowskiego oraz niezmiernie cenny artykuł Witolda Kamienieckiego z roku 1910 opisujący na podstawie nieznanych archiwaliów naukę w kęckiej szkole w latach 60-tych XVIII w. Jest on o tyle unikatowy, że zawiera trzy stronicowy „Modelusz” ks. Depucińskiego, będący dokładnym opisem rozkładu zajęć młodzieży uczącej się w kęckiej szkole.

Plakat6maly

Szczególną ofertę przygotowaliśmy dla grup zorganizowanych, w tym szkolnych. Zwiedzanie wystawy będzie połączone z prowadzeniem warsztatów nauczania elementarnego w konkretnych epokach historycznych. Już nie z podręcznika, ale na własnej skórze będzie można się przekonać, jak to było kiedyś w szkołach. Być może ktoś doceni, że obecnie nie jest tak źle. Oczywiście nie wszystkie narzędzia nauczania będą stosowane, nie zamierzamy stosować tak popularnych dawniej kar cielesnych. Jednak „wklepywania” łacińskich i niemieckich formułek, ani nauki kaligrafii nie odpuścimy, jak w XVIII w. i XIX w. szkole.

Wernisaż wystawy, na który wstęp jest wolny, odbędzie się we wtorek 10 września r. o godz. 17.00 w sali wystaw czasowych. Wystawa potrwa do 16 października i będzie ją można zwiedzać w godzinach otwarcia muzeum.

Źródło:
Muzeum w

W imieniu pracowników Muzeum w Kętach serdecznie zapraszamy!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*