70. rocznica rzezi wołyńskiej

wolyn11 lipca mija 70 lat od kulminacji zbrodni popełnionych przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Instytut Pamięci Narodowej szacuje, że w wyniku ludobójstwa dokonanego przez oddziały UPA (Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich, frakcja Stepana Bandery – OUN-B) wspierane przez miejscową ludność ukraińską,  w latach 1942-194 zamordowano ok. 100 tysięcy osób.

Zaplanowana czystka etniczna objęła Wołyń, ale również lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie – czyli Galicję Wschodnią, a nawet część województw graniczących z Wołyniem: Lubelszczyzny (od zachodu) i Polesia (od północy).

wołyń1

Historycy polscy i ukraińscy do dziś spierają się o Zbrodnię Wołyńską. Spór toczy się chociażby o podstawowe fakty np. liczba ofiar. Inaczej oceniane są motywy zarówno Polaków, jak Ukraińców, inaczej postrzegany jest też wpływ Niemców i Sowietów na to, co w czasie II wojny światowej działo się na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Zbrodnia wołyńska do dziś pozostaje białą plamą historii w pamięci zbiorowej społeczeństwa polskiego. Do końca komunizmu temat ten był zakazany w szkołach i sferze publicznej, podobnie jak mord katyński z 1940 r.

Polecamy reportaż Anny Lisieckiej „Kainowa zbrodnia”, w którym o tragicznych wydarzeniach na Wołyniu w roku 1943 opowiada – ocalała jako dziecko – Pani Irena Gajowczyk.

http://www.polskieradio.pl/7/15/Artykul/883374/

Kontekst historyczny wydarzeń wołyńskich:

W 1939 roku na Wołyniu istniały antypolskie grupy, w skład których wchodzili Ukraińcy. Po ataku ZSRR na Polskę 17 września, wymierzone przeciw Polakom akcje, zaczęły się nasilać, a ich liczba i rozmiary wzrosły jeszcze po wybuchu wojny między Niemcami a ZSRR i zajęciu dawnych Kresów Rzeczpospolitej przez III Rzeszę w 1941 roku.
Jesienią 1942 roku swoją działalność rozpoczęła Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) – formacja zbrojna walcząca o niepodległość Ukrainy. Celem jej ataków od początku stali się mieszkający na Wołyniu Polacy. UPA wraz z OUN (Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów) jest współodpowiedzialna za mordowanie polskiej ludności cywilnej. Koncentracja działań antypolskich miała miejsce latem 1943 roku.
Nacjonaliści ukraińscy przekonywali, że nadszedł odpowiedni moment dla wywalczenia niepodległej Ukrainy, ale główną przeszkodą są Polacy i dopóki choć jeden będzie żył na ukraińskiej ziemi, to nie uda się zdobyć samodzielnego państwa.
Masowa akcja przeciwko ludności polskiej, rozpoczęła się 11 lipca 1943 roku. Oddziały UPA przeprowadziły wtedy ok. 530 napadów. Pod hasłem „Śmierć Lachom” w bestialski sposób wymordowano wówczas kilkanaście tysięcy Polaków.

mapa_pl2Źródło: www.zbrodniawolynska.pl

Określenie liczby osób, które zginęły podczas rzezi wołyńskiej, jest trudne. Szacuje się, straty polskie na Wołyniu wyniosły około 60 tysięcy pomordowanych. Strona ukraińska wskazuje na 10 do 20 tys. ofiar wśród Ukraińców, przy czym część z nich zginęła w prowadzonych wtedy akcjach odwetowych polskiej partyzantki, część zaś z rąk UPA za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do oprawców.
29 sierpnia 1943 roku w Woli Ostrowieckiej na Wołyniu UPA dokonała masakry 628 Polaków i 7 Żydów, w tym 220 do lat 14. Pododdziałem Ukraińskiej Powstańczej Armii dowodził Iwan Kłymczak pseud. „Łysy”. Równocześnie z rzezią w Woli Ostrowieckiej, trwała rzeź w sąsiedniej wsi Ostrówki. W mordzie brali udział nie tylko nacjonaliści z UPA, ale również miejscowi chłopi.

wołyń2
ekshumacja szczątków wymordowanej ludności polskiej, która potwierdziła dokonanie mordu przez UPA w Woli Ostrowieckiej miała miejsce w sierpniu 1992 roku. W trakcie prac znaleziono szczątki 320 osób, które pochowano na dawnym cmentarzu wsi Ostrówki.
Wola Ostrowiecka i Ostrówka to tylko dwie wsi, w których doszło do zbrodni. W ich okolicy jest przypuszczalnie jeszcze wiele miejsc, gdzie spoczywają ofiary ukraińskich nacjonalistów.
Jesienią 2011 roku odsłonięto pomnik upamiętniający Polaków pomordowanych przez Ukraińską Armię Powstańczą.

wolyn

http://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/673433/

Więcej o Zbrodni Wołyńskiej m.in. na stronach Instytutu Pamięci Narodowej:

http://www.zbrodniawolynska.pl/historia

„Ocalić od zapomnienia! Hurby, gmina Buderarz, powiat Zdołbunów, województwo Wołyń”:

http://www.stankiewicze.com/ludobojstwo/hurby.html

Poniżej link do materiałów na temat rzezi wołyńskiej. Ze względu na drastyczność zdjęć, nie umieszczamy ich na stronie:

Rzeź wołyńska 1943/1944

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*