20 lat polsko–niemieckiego partnerstwa szkół PZ Nr 10 w Kętach oraz THR w Uelzen

poczdam2W dniach 09. – 1 marca r grupa uczniów z Kęckiego Kopernika wraz z opiekunkami: p. Jolantą Klęczar – Horak oraz p. Agnieszką Waliczek – Pieczka brała udział w projekcie Polsko – Niemieckiej Wymiany Młodzieży, która trwa nieprzerwanie już 20 lat pomiędzy Szkołami: Teodor – Heuss Realschule w Uelzen i Powiatowym Zespołem Nr 10 Szkół Mechaniczno- Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach. Spotkanie tym razem miało miejsce w królewskim mieście Poczdam położonym ok. 30 km od Berlina.

W trakcie spotkania współtworzono książkę kucharską w oparciu o tradycyjne potrawy kuchni polskiej i niemieckiej, które wspólnie przygotowywano. Projekt zrealizowany był w wyjątkowy sposób gdyż wszelkie posiłki dla 27 osób przyrządzano samodzielnie po uprzednio dokonanych zakupach za które odpowiedzialne były wyznaczone wcześniej grupy polsko – niemieckie. Pomimo trudności, zadanie to było nie tylko ciekawe i inspirujące, ale również nauczyło nas kreatywności, wzajemnej współpracy i organizacji. Oprócz przygotowywania posiłków uczestnicy projektu mieli możliwość zwiedzania zabytków Poczdamu m.in. Zespołu Pałacowo- Parkowego Sanssoucci ( Bez troski) oraz największych atrakcji turystycznych Berlina takich jak Mur Berliński czy też Brama Brandenburska.  Jedną z atrakcji była również wizyta w kinie na filmie niemieckojęzycznym, podczas którego uczestnicy mogli się zapoznać z kinematografią niemiecką. W trakcie wymiany, jak zwykle, zawarto nowe przyjaźnie, zapoznano się z kulturą oraz zwyczajami obu państw poprzez animacje językowe czy też zabawy. Z okazji 20 – lecia współpracy obu szkół polska grupa poczęstowała wszystkich uczestników wymiany własnoręcznie przygotowanym tortem  oraz tradycyjnymi „prażonkami”.

Pragniemy podziękować Dyrekcji SME w Kętach, rodzicom – bez zgody których spotkanie to nie byłoby możliwe, oraz Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie za finansowe wsparcie projektu.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie tym razem nad morzem w Golm.

A. Waliczek – Pieczka
J. Klęczar – Horak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*