2 Maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Święto wprowadzone na mocy ustawy z 2004 roku. W tym dniu wywieszane są flagi narodowe i organizowane różne, lokalne i ogólnonarodowe akcje i manifestacje patriotyczne.

Kolory flagi polskiej wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 roku. 7.02.1831 Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej obok barw biało – czerwonych używane były także inne barwy. W 1919 roku biel i czerwień uznano oficjalnie za barwy państwowe. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski oraz bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.

(za: http://mlimanowa.pl/wydarzenie-36,swieto-flagi)

W ostatnich latach powszechne stało się noszenie kokardy narodowej, spopularyzowane przez byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, kontynuowane przez obecną parę prezydencką Annę i Bronisława Komorowskich.

Zachęcamy do wywieszenia flag w Waszych domach i podkreślenia wyjątkowego charakteru najbliższych dni – także 3 maja – Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja. Poprzez ten gest wyrażamy dumę z bycia Polakiem, a także szacunek dla poprzednich pokoleń, które walczyły o niepodległość Polski. Zachęcamy również do Waszych własnych patriotycznych inicjatyw i pomysłów!

Zobacz również: Dzień Flagi RP – rozmowa z Panią Dorotą Niedzielą – Poseł na Sejm RP

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Urzędowe, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*