Żołnierski wrzesień w Kęckim muzeum

_background-1366644919rfW1 września 2014 roku minęła 7 rocznica agresji hitlerowskiej na Polskę. W związku z rocznicą wybuchu II wojny światowej, Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na wystawę fotograficzną „ w czasie II wojny światowej”, prezentującą różne zdjęcia oraz skany dokumentów mówiące o tym jak wojenna rzeczywistość wpłynęła na życie miasta i jego mieszkańców. Wystawa będzie czynna od 17 września do 5 października 2014 r. (z wyj. 18 września) w godzinach otwarcia muzeum. Wstęp bezpłatny.

W dniu 23 września bieżącego roku o godz. 17.00 odbyło się okolicznościowe Spotkanie przy armacie zatytułowane Dzieje i szlak bojowy 21 Dywizji Piechoty Górskiej w kampanii wrześniowej 1939 r. W skład tej jednostki Wojska Polskiego wchodziły m. in. słynne pułki podhalańskie: 3 Pułk Strzelców Podhalańskich z Bielska oraz 4 Pułk Strzelców Podhalańskich z Cieszyna. Warto odnotować, że w formacjach strzelców podhalańskich mieli okazję służyć także mieszkańcy Kęt oraz okolicznych miejscowości. Oficerowie z 3 Pułku Strzelców Podhalańskich uczestniczyli również w odsłonięciu kęckiej strzelnicy w 1934 roku. Na początku kampanii wrześniowej 21 Dywizja Piechoty Górskiej, nad którą dowództwo sprawował gen. Józef Rudolf Kustroń wchodziła w skład Grupy Operacyjnej „Bielsko”, gen. Mieczysława Boruty – Spiechowicza, odpowiedzialnej za osłonę południowej granicy Polski. W pierwszych dniach września strzelcy podhalańscy toczyli na obszarze Podbeskidzia zacięte boje z oddziałami Wehrmachtu. Po dwóch tygodniach krwawych walk odwrotowych, Niemcy zdołali rozbić polską dywizję, 16 września 1939 roku poległ jej dzielny dowódca gen. Józef Kustroń.

Przy okazji prelekcji dotyczącej szlaku bojowego 21 Dywizji Piechoty Górskiej w wojnie obronnej 1939 roku, na wrześniowym Spotkaniu przy armacie odbędzie się przygotowany przez członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej, działającej przy Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie. Grupie przewodzi Pan Nieścior, sprawujący funkcje prezesa Sekcji Miłośników Militariów w Cieszynie. Będzie możliwość obejrzenia umundurowania i wyposażenia jednostek podhalańskich. Warto wspomnieć, że to z tradycji pułków podhalańskich wywodziły się charakterystyczne części umundurowania, takie jak kapelusz, peleryna oraz wpinane do nakryć głowy orle pióro, będące symbolem polskich oddziałów górskich. Wstęp wolny.

_background-1366644919rfW

Serdecznie zapraszamy!

Źródło:
Muzeum w Kętach

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne, Kulturalne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*