Wymiana młodzieży polsko – niemieckiej (ZDJĘCIA)

wymniemiecka201439W dniach 09-14 czerwca 2014 r., młodzież z Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego w Nowej Wsi oraz z Powiatowego Gimnazjum z Powiatowego Zespołu Nr 11 Szkół Ogólnokształcących  w Kętach, gościła w swoich rodzinach niemieckich uczniów z Sickingen Gymnasium w Landstuhl.

Wymiana polsko – niemiecka na trwałe wpisała się w tradycje trzech szkół, bowiem już od 14 lat trwa wzajemna współpraca, opierająca się na bardzo dużej sympatii, wręcz przyjaźni obu stron. W trwającej 6 dni wymianie, wzięło udział w sumie 50 uczniów: 12 uczniów z Gimnazjum w Nowej Wsi, 13 uczniów z Gimnazjum w Kętach oraz 25 uczniów ze szkoły niemieckiej.

Motywem przewodnim tegorocznej wymiany zostało hasło: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie – czyli moja Mała Ojczyzna w oczach Polaków i Niemców”. Młodzież w ciągu całego tygodnia, poprzez wspólne wycieczki oraz spędzanie czasu wolnego, starała się pokazać ogromną wartość i piękno ich Małej Ojczyzny, a także udowodnić, że w Zjednoczonej Europie młodzi ludzie mają takie same zainteresowania, hobby i pasje, a jedyną różnicą między nimi jest język, jakim się porozumiewają. Zorganizowane wycieczki do Niedzicy, Żywca i Krakowa, stały się znakomitą okazją do integracji całego zespołu, a ostatni dzień pobytu Niemców w Polsce, czyli tzw. „dzień rodzinny” był dla nich możliwością bliższego poznania nie tylko rodziny u której mieszkali, ale też kultury polskiej oraz podziwiania najbliższej okolicy. W programie pobytu w Polsce znalazło się:

  • zwiedzanie Muzeum Miejskiego w Żywcu, zapoznanie z historią i tradycją miasta Żywiec oraz zabytkami ziemi żywieckiej,
  • wizyta w Muzeum Browaru Żywiec połączona z degustacją soku,
  • wyjazd na górę Żar,
  • zwiedzanie Bazyliki Mniejszej Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach,
  • wizyta w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej,
  • zwiedzanie gotyckiego kościółka św. Michała Archanioła w Dębnie,
  • nocleg w Niedzicy, połączony z rejsem statkiem „Harnaś” po Jeziorze Czorsztyńskim
  • wizyta w Krakowie: zwiedzanie Kościoła Mariackiego, Kazimierza oraz wizyta w Muzeum Schindlera
  • wizyta w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz – Birkenau

Uczestnicy wymiany porozumiewali się w języku niemieckim, polskim i angielskim. Komunikacja językowa przebiegała znakomicie. Cele spotkania młodzieży zostały osiągnięte. Młodzież z obu szkół doskonaliła swoje umiejętności językowe, poszerzyła swoją wiedzę o kraju sąsiadów, pogłębiła osobiste przyjaźnie, a także zobaczyła, że można być dumnym ze swej okolicy i licznych atrakcji, które ona proponuje. Wzajemnej integracji sprzyjało wspólne spędzanie wolnego czasu, wycieczki krajoznawcze oraz dyskoteka z pieczonymi kiełbaskami, w czasie której nawet opiekunowie dali się porwać do wspólnego tańca i znakomitej zabawy.

Czerwcowe spotkanie zostało ocenione przez uczniów i opiekunów bardzo pozytywnie. Młodzież wykonała plakaty podsumowujące wymianę oraz wypunktowała zarówno mocne, jak i słabe jej strony. Większość podkreślała, że jest zadowolona ze wszystkich punktów programu, ale szczególnie z nieformalnych popołudniowych spotkań młodzieży i polskiej gościnności. Takie spotkania młodzieży są niewątpliwie potrzebne, gdyż służą integracji, poszerzaniu horyzontów, a także uświadamiają młodym ludziom przydatność uczenia się i znajomości języków obcych. Oczekiwania obu stron wobec wymiany zostały chyba całkowicie spełnione. Młodzież nawiązała bardzo osobiste i ścisłe kontakty i z żalem się rozstawała, obiecując sobie kolejne spotkania w przyszłym roku szkolnym przy realizacji następnych projektów. Uczniowie już teraz niecierpliwie czekają na wrześniową rewizytę w Niemczech.

Wymiana młodzieży nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie finansowe Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży. To dzięki dofinansowaniu ze strony PNWM możliwa była organizacja tak atrakcyjnych wycieczek. Dziękujemy również wszystkim uczestnikom oraz ich rodzinom za serdeczne i życzliwe przyjęcie niemieckich partnerów. Nad całością wymiany i sprawnym jej przebiegiem czuwało 5 nauczycieli, ze strony niemieckiej: Knut Böhlke (koordynator) i Joachim Pallmann, a ze strony polskiej: Ewa Szlagor (koordynator), Agnieszka Maciąga i Małgorzata Czarnik.

Nadesłała Ewa Szlagor

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Wymiana młodzieży polsko – niemieckiej (ZDJĘCIA)

  1. Rafał pisze:

    Witam !
    Od DAWNA kibicuję Pańskiej stronie — jako ziomalowi,
    ale nie podoba mi się wiele spraw…
    Po pierwsze, zbyt późno pojawia się WIELE CIEKAWYCH SPRAW SOŁECTWA (nim spotkania polsko- niemieckiegow szkole, odejście ks. Wikariusza na inną Parafię…. – warto poświęcić TEMU Człowiekowi kilka słów…. ) ,brak innych spraw bieżących, brak zainteresowania Pańskiej Redakcji sprawami, które mają bieg w innych wydaniach internetowych a dotyczą Naszych spraw , ponadto , co ważne !!! przedrukowywanie( na żywo ) info., które nie są sprawdzone… Proszę tego pilnować! … Proszę o NIE powielanie tendencyjnych komentarzy ( PIJAK, ZŁODZIEJ, i in ) z innych portali… rani to nasze rodziny, tym samym
    traci Pan miejscowych odbiorców…
    Służę pomocą, jeśli potrafię!!!

    KIBICUJĘ !!! i pozdrawiam

    • Redakcja pisze:

      Drogi Czytelniku, Bardzo dziękujemy za komentarz, bierzemy sobie do serca Pańskie słowa – i mamy nadzieję, konstruktywnie wykorzystać Pana wskazówki. Bardzo byśmy chcieli o wszystkim, co ważne dla Nowej Wsi, na bieżąco informować czytelników portalu. To, co publikujemy, staramy się robić w sposób rzetelny i obiektywny. Nie zawsze jest to możliwe, by być wszędzie, by szybko i o wszystkim napisać. Ale i tak od prawie 3 lat informujemy społeczność lokalną o tym, co się tutaj w sołectwie i okolicy dzieje (przekazaliśmy Państwu prawie 2200 wpisów!). Portal prowadzony jest społecznie (czyli nie zarabiamy na nim), po godzinach, mamy ograniczone zasoby ludzkie, czasowe i sprzętowe (poświęcając swój prywatny czas i ponosząc prywatnie koszty związane z utrzymaniem portalu – domena, serwer, itp. oraz tworzeniem artykułów – sprzęt komputerowy, fotograficzny, video). Jako pierwsi w gminie jak i okolicy (i chyba jak dotychczas jedyni) zaczęliśmy rejestrować video zebrania wiejskie oraz relacjonować je na żywo. Na dodatek trwa sezon urlopowy, jednak portal stara się być na bieżąco. Informacje prasowe często przysyłają sami czytelnicy – mieszkańcy sołectwa czy instytucje z gminy Kęty. Niestety, często docierają one do nas po czasie, tak jak w tym przypadku – reportaż o wymianie młodzieży otrzymaliśmy po miesiącu. Staramy się jednak rozwijać i ulepszać portal. Niezmiennie natomiast zachęcamy Czytelników i sympatyków Nowej Wsi i portalu do dzielenia się spostrzeżeniami, informacjami i wiedzą, która może zainteresować/przydać się innym. Czekamy na Wasze głosy, opinie, artykuły, reportaże! Czekamy również na informacje od organizacji, instytucji, grup nieformalnych, osób prywatnych; by starały się nas informować o różnego rodzaju wydarzeniach ważnych dla wsi, a o których będziemy informować czytelników. Zapraszamy wreszcie do współredagowania naszej strony! Od początku powstania portalu poszukujemy także chętnych do pomocy w prowadzeniu strony. Jak na razie nikt chętny się nie zgłosił. Może kiedyś? 😉 W każdym razie zapraszamy serdecznie do współpracy!

      Gorąco pozdrawiamy (urlopowo)
      Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*