Wojewoda Małopolski wezwał Radę Miejską w Kętach do podjęcia uchwały w sprawie wygaszenia mandatów trzem radnym

logo_wojewodyMałopolski w Krakowie od lipca 2012 roku do września 2013 roku prowadził postępowanie w sprawie złożonego przez grupę ośmiu kęckich radnych wniosku o wygaszenie mandatu czterem innym radnym Kęty: Markowi Błasiakowi (Prezesowi Zarządu Stowarzyszenia UMKS „Kęczanin” Kęty), Antoniemu Mojżeszowi (Prezesowi Zarządu Stowarzyszenia LKS „Niwa” Nowa Wieś), Józefowi Nyczowi (byłemu już Prezesowi Stowarzyszenia Miasto i Gmina Kęty XXI”) i Jerzemu Rybackiemu (Wiceprezesowi Zarządu Stowarzyszenia LKS „Orzeł” Witkowice) z powodu ewentualnego naruszenia przez tych radnych dyspozycji zawartej w art. 24 f ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Stosownie do brzmienia tego przepisu: „Radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.”

Po około 14 miesiącach prowadzonego postępowania, Wojewoda Małopolski dnia 11 września 2013 roku wezwał ostatecznie Radę Miejską w Kętach do podjęcia uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu trzem Radnym RM w Kętach, w terminie 30 dni od dnia otrzymania niniejszego wezwania.

Istotą prowadzonego przez Wydział Prawny i Nadzoru UW postępowania było ustalenie, czy stowarzyszenia, we władzach których zasiadają radni, prowadziły faktyczną działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia Kęty, co z kolei mogłoby skutkować koniecznością podjęcia działań zmierzających do wygaszania mandatów radnych.

Wyjaśnienia w postępowaniu prowadzonym przez Wydział Prawny i Nadzoru UW składał Burmistrz Kęty Tomasz Bąk, takowych też oczekiwano od samych radnych. Tymczasem, 12 października 2012 r. za pośrednictwem swojego pełnomocnika radni poprosili w Krakowie o zawieszenie postępowania ze względu na toczące się równolegle postępowanie karne dotyczące osób, które zainicjowały postępowanie wojewody. Postępowanie karne jednak, jak stwierdził Wojewódzki, nie miało wpływu na postępowanie nadzorcze, które było przez niego prowadzone. W związku z tym Urząd Wojewódzki w Krakowie ponowie poprosił o przesłanie wyjaśnień przez radnych. Pod koniec listopada 2012 r. nadal prowadzona była korespondencja między pełnomocnikiem radnych, a Urzędem Wojewódzkim. W lutym 2013 r., wobec niewystarczających wyjaśnień radnych i burmistrza Kęty, organ nadzoru wystosował kolejne pisma do przedstawiciela radnych, burmistrza Kęt, Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu oraz Prezesa Wydziału Sądu Rejestrowego (KRS).

Jak poinformowała nas w marcu 2013 roku Pani Monika Frenkiel, Rzecznik Prasowy Wojewody Małopolskiego, „Oddział Nadzoru Prawnego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego zwrócił się z pytaniami do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu oraz do właściwego Sadu Rejonowego w celu uzyskania informacji umożliwiających zweryfikowania stawianych zarzutów.”

W toku prowadzonego przez kolejnych kilka miesięcy postępowania, wojewoda stwierdził m.in., że „doszło do naruszenia dyspozycji art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, który stanowi, że radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.”

Ustalono, że Radni w chwili objęcia swoich mandatów sprawowali już funkcje Prezesów / Wiceprezesa i wbrew dyspozycji zawartej w art. 24f ust. 1a nie zaprzestali sprawowania tych funkcji w przeciągu 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania.

Wobec powyższego, dnia 11 września 2013 r. Wojewoda Małopolski skierował do Rady Miejskiej w Kętach trzy pisma w sprawie wezwania Rady Miejskiej w Kętach do podjęcia uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatów trzech radnych, których pełna treść znajduje się poniżej.

Jak stwierdza wojewoda, w razie bezskuteczności niniejszych wezwań i tym samym niepodjęcia przez Radę Miejską w Kętach w terminie 30 dni od dnia otrzymania niniejszych wezwań stosownej uchwały (do 13 października 2013 r. – przyp. red.), zostanie wydane – zgodnie z art. 98a ustawy o samorządzie gminnym, po uprzednim powiadomieniu ministra właściwego do spraw administracji publicznej, zarządzenie zastępcze stwierdzające wygaśnięcie mandatów Radnych Rady Miejskiej w Kętach: Marka Błasiaka, Antoniego Mojżesza i Jerzego Rybackiego.

Na podstawie złożonego przez portal „Nowa Wieś w gminie Kęty” do UG Kęty wniosku o udostępnienie informacji publicznej, uzyskaliśmy pełną treść skierowanych przez Wojewodę Małopolskiego dnia 11 września 2013 roku do Rady Miejskiej w Kętach pism:

Dotyczy Radnego Marka Błasiaka:

 

Dotyczy Radnego Antoniego Mojżesza:


Dotyczy Radnego Jerzego Rybackiego:

logo_wojewody

 

Zobacz także: Relacja video z XLII Sesji Rady Miejskiej w Kętach:

[youtube_sc url=”http://www.youtube.com/watch?v=fjztZ7AykEs”]

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Sportowe, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na Wojewoda Małopolski wezwał Radę Miejską w Kętach do podjęcia uchwały w sprawie wygaszenia mandatów trzem radnym

  1. Zadumana pisze:

    Zastanawiam się, czy wykazanie przez Wojewodę, że stowarzyszenia te prowadziły działalność wykraczającą poza ich statuty, że de facto prowadziły działalność gospodarczą, będzie miało dla tych organizacji jakieś konsekwencje… Tzn. czy np. spowoduje to jakieś kontrole już w samych stowarzyszeniach, czy organizacje te będą musiały zwrócić pieniądze lub odprowadzić należny podatek od prowadzonej działalności gospodarczej…? Z pism zawierających ustalenia Wojewody wynika, że od kilku lat w sprawozdaniach stowarzyszenia te wykazywały czarno na białym, że zawarły umowy z Gminą Kęty świadcząc usługi promocyjne, że częścią ich dochodów własnych były zyski ze sprzedaży biletów… Dlaczego organy nadzoru nad organizacjami pozarządowymi nie zauważyły tego wcześniej i nie zainteresowały się tym…? A czy zainteresują się teraz; i w jaki sposób – mają obowiązek przeprowadzenia kontroli z urzędu, czy na czyjś wniosek…?
    A czy Gmina Kęty, która wyświadczyła organizacjom pozarządowym swego rodzaju niedźwiedzią przysługę zawierając z nimi umowy w zakresie promocji poniesie z tego tytułu jakieś konsekwencje…? Bo w pewnym sensie można powiedzieć, że była to jakby ukryta dotacja dla tych klubów…
    Pytam o to wszystko nie dlatego, że chcę widzieć jak kluby i Gmina mają kłopoty; nie cieszy mnie ta sytuacja, jest ona raczej smutna i przykra; po prostu nasunęły mi się te pytania i sprawy i, jeśli to możliwe, chciałabym by ktoś mądrzejszy na nie odpowiedział i wyjaśnił w miarę posiadanej wiedzy.

  2. stefan pisze:

    Gmina ma swoich radców prawnych nie wiedzieli o czymś takim niemożliwe ,ale jest i dobra wiadomość Nowa Wieś na pewno na tym zyska a Niwa straci.

  3. Tadeusz pisze:

    Art. 24 jest jasny i czytelny ,,to co się stało to kpiny z prawa i wyborców -kandydując w wyborach jest się informowany o konieczności rezygnacji ze stanowisk decydenckich związanych z mjątkem gminy ,każdy to wie ale przewodniczący Rady nie” i co głosowania w których ci Panowie mieli interes trzeba unieważnić i diete Radnego zwrócić.

  4. Zenon pisze:

    W Gminie Porąbka również mamy radnych, którzy mogą stracić mandat w podobnych okolicznościach. Więcej informacji na stronie Stowarzyszenia Nasza Gmina i forum czaniec.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*