Wielki Finał Małopolskiego Festiwalu Smaku. Grand Prix za żurek z Nowej Wsi!

419176_DUZYKoniec tegorocznych zmagań producentów regionalnych potraw i wyrobów. Kulminacją dwudniowej było ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród przez marszałka Marka Sowę. Grand Prix zdobył żurek od Piskorka.

Trochę  mi smutno, kiedy przychodzi moment taki jak dziś i wiadomo, że właśnie dobiega końca wielkie trzymiesięczne wydarzenie, które poruszało całą Małopolskę. Z drugiej strony myślę, że Małopolski Festiwal Smaku cieszy się tak ogromną popularnością, że gościnny plac Wolnica robi się dla nas za ciasny. wie, może jubileuszowy, dziesiąty festiwal zorganizujemy na Błoniach? zastanawiał się Marek Sowa. I przypomniał, że już nie trzeba będzie czekać cały rok na festiwal, żeby delektować się ulubionymi regionalnymi produktami, ponieważ dzięki porozumieniu ze spółką Alma, małopolskie wyroby będzie można kupić w sieci delikatesów w największym miastach Polski.

Festiwal jest najstarszą w Polsce imprezą promującą unikatowe dziedzictwo kulinarne regionu, jego produkty regionalne, tradycyjne, lokalne oraz ekologiczne. Główną atrakcją są małopolskie tradycyjne specjały – aż 58 różnych produktów i potraw, w tym m.in. kiełbasay piaszczańska z kija, karczek faszerowany kurkami, staropolski krupnik, tradycyjne lody maślankowe, hałuski owsiane, tort babci Eleonory, ekologiczny kapłon galicyjski i tak dalej…i tak dalej. Festiwalowa oglądała także pokazy kulinarne, m. in. w wykonaniu Sylwestra Lisa – specjalisty kuchni molekularnej oraz Macieja Koźlakowskiego – uczestnika pierwszej edycji programu „MasterChef”.

Nagrodę i wyróżnienia przyznawało jury w składzie: Anna Starmach – jurorka programu MasterChef, Maciej Koźlakowski – finalista I edycji programu MasterChef,  Sylwester Lis – szef kuchni BUKOVINA Terma Hotel Spa z Bukowiny Tatrzańskiej, Jacek Szklarek – Prezes Slow Food Polska, Zbigniew Kurleto – ekspert kulinarny, Magdalena Grabowska – Dyrektor Marketingu i PR z Alma Market S.A. oraz Magdalena Gdowska – przedstawiciel województwa małopolskiego.

Wszystkie festiwalowe nagrody to honorowe wyróżnienia oraz liczące się rynkowe rekomendacje dla najlepszych w regionie firm i produktów spożywczych.

Małopolski Festiwal Smaku jest szczególnym wydarzeniem kulinarnym. Każdego roku skupia około 200 producentów żywności z całego regionu podczas letniej edycji, a także Wielkanocnego i Wigilijnego Smaku. W ciągu ośmiu lat istnienia festiwalu aż 11 małopolskich produktów otrzymało unijny certyfikat „Chronionej Nazwy Pochodzenia”  i „Chronionego Pochodzenia  Geograficznego”.

Na swoich kulinarnych faworytów zagłosowało 16 tysięcy osób. A oto wyniki.

LAUREACI MFS 2013:

Plebiscyt

1.  EKOLOGICZNE PRZYSMAKI: Gospodarstwo Ekologiczne Roberta Tracza z Osieka Jurajska malina zalana czarem pustyni

2. TRADYCYJNE SPECJAŁY: Andrzej Pietrzyk ze Swojczan Charsznicka kapusta kwaszona

3.    SMAKOŁYKI Z LEGENDĄ: Spółdzielnia Mleczarska z Wieprza Masło ekstra

4.   JAK U MAMY: Gospodyń Wiejskich z Andrychowa Staropolski krupnik

Konkurs

Wyróżnienie:

1.     Spółdzielnia Mleczarska z Wieprza Masło ekstra

2.     Zakład Masarski „AMIGOS” z Burzyna Schab nadziewany z Burzyna

Grand Prix: Antoni Piskorek z Nowej Wsi Żurek od Piskorka

Konkurs dla blogerów „Gotuj i bloguj po Małopolsku”

Wyróżnienia:

III MIEJSCE: Natalia Tomczyk i Dominika Oleniacz http://smaknaprzepis.blogspot.com/ Małopolskie Placki Ziemniaczane Koralowe z Korbaczem

II MIEJSCE Paweł Łukasik oraz Grzegorz Targosz – gotowaniezpasja.pl Szarlotka jarzębinowa z galaretką, dżemem oraz musem jarzębinowo-malinowym i chipsami jabłkowymi z piklami jarzębinowymi

Nagroda główna: Katarzyna Szatkowska – wkrainiesmaku.pl „Koralowy” kawior i galaretka z „koralowych” owoców

Źródło:
malopolskie.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*