Tarok na sportowo

DSC_0995Po raz drugi w Domu Kultury w Kętach rozegrany został Międzynarodowy Turniej Taroka. zorganizowała sekcja taroka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kętach. Sekcja ta działa przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Kętach od czterech lat. Obecnie liczy 7 osób. Jej instruktorem jest Henryk Kozieł.

W tegorocznym turnieju wzięło udział 48 zawodniczek i zawodników z Polski, Czech i Słowacji. Oprócz reprezentacji miejscowego UTW do Kęt przyjechali również mieszkańcy: Bielska-Białej, Kóz, Czechowic-Dziedzic, Ligoty, Hecznarowic i Zabrzega. Po liczących 5 godzin rozgrywkach zwyciężył Zbigniew Panek z Bielska-Białej. Miejsce drugie zajął Jerzy Tora z Hecznarowic, a miejsce trzecie Wiesław Żaczek z Kóz. Spośród kobiet najlepsza okazała się Anna Gacek z Kęt, zaś puchar dla najlepszego obcokrajowca otrzymał Vaclav Jurcik z czeskiej Karwiny.

w taroki to gra karciana, nie mająca nic wspólnego z wróżbami. W taroki grają 4 osoby 54 kartami, z czego 22 karty to tak zwane „taroki”, a reszta to zwykłe, znane wszystkim karty zwane „barwami”. Gra powstała w XV w. we Włoszech, potem spopularyzowana została w Austrii i Niemczech. Do Polski przywędrowała w XVIII w. W taroka grano głównie na dworach królewskich i książęcych. Kolebką taroka w Polsce jest Zabrzeg k. Czechowic-Dziedzic. Mistrzostwa Europy w taroka rozgrywane są raz w roku w Brnie.

Źródło:
DK Kęty

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.