„Szaty godne człeka poczciwego” wystawa rekonstrukcji dawnych ubiorów z okresu XIV – XVI wieku

szatywyostrzdmalaW dniach od 20 października do 23 listopada 2014 r. w kęckim muzeum można będzie oglądać wystawę czasową, prezentującą rekonstrukcje strojów z XIV-XVI w. wystawy odbędzie się w niedzielę 19 października 2014 r. o godz. 14.30, podczas tegorocznego Jarmarku Świętojańskiego. Tylko w ten dzień od godz. 15.00 do 17.00 wstęp na wystawę będzie wolny.

Wystawa „Godna szata człeka poczciwego” przybliża odbiorcom – szczególnie młodym – modę dawnych wieków. Do kolekcji wybrane zostały przykłady ubiorów z okresu od początku XIV do początku wieku XVI, na których wyraźnie można zaobserwować przemiany sylwetki, fasonu i estetyki strojów. Specjalnie na tą okazję przygotowano według średniowiecznej ikonografii rekonstrukcję stroju św. Jana Kantego. Wśród zrekonstruowanych strojów będzie można oglądać stroje polskich królowych i królów, według znanych sztychów oraz obrazów. Wśród nich prezentowane będą m. in. stroje księżnej Salomei, suknie mieszczki i urzędnika miejskiego z XVI w., renesansowe ubiory dworskie Zygmunta Starego, Bony Sforzy, Anny Jagiellonki i Maryny Mniszech. Wszystkie stroje prezentowane w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach wykonane zostały w pracowni Mme Chantberry – Kostiumologia i Krawiectwo Artystyczne.

Rekonstrukcja dawnych ubiorów należy do dziedziny „archeologii doświadczalnej”. Mimo stosunkowo skąpych źródeł (dla okresu średniowiecza i renesansu), na całym świecie zarówno zawodowi kostiumolodzy jak i amatorzy „zapaleńcy” podejmują prace odtworzenia dawnych strojów. Zainteresowanie dawną kulturą nie jest już wyłącznie domeną historyków i muzealników – krąg miłośników rozszerzył się w ostatnich latach o osoby zajmujące się tańcami traktatowymi, szermierką oraz odtwarzaniem dawnych warunków życia. Lekcje „żywej historii” są znakomitym uzupełnieniem wiedzy szkolnej, rozbudzają zainteresowanie historią kraju i regionu i pozwalają łączyć edukację z zabawą.

Rekonstrukcje strojów, w tym królów i królowych polskich, wykonano na podstawie ikonografii, źródeł pisanych, opracowań archeologicznych i zabytkowych ksiąg krawieckich. Wszystkie stroje dostosowane zostały do współczesnych proporcji ciała, różniących się od znacznie drobniejszych i szczuplejszych sylwetek naszych przodków – większość z prezentowanych strojów była noszona na pokazach lub imprezach rekonstrukcji historycznej. Dzięki temu mocniej oddziałują na wyobraźnię odbiorcy, a zdradzając również osobiste upodobania autorów stają się pewnego rodzaju dialogiem między twórcami a publicznością.

Wystawę będzie można oglądać do 23 listopada, w godzinach otwarcia muzeum dla zwiedzających. Cena biletu normalnego – 4 zł, ulgowy – 2 zł.

szatywyostrzdmala

Zapraszamy !

Justyna Sepiał – Rychlik, projektant ubioru i kostiumolog, absolwentka krakowskiej SAPU, od wielu lat z powodzeniem opracowuje i odtwarza dawne ubiory, tworzy także historyczne sceniczne. Bierze udział w dorocznych konferencjach „Seminar Historie Odivani” i publikuje z zakresu historii mody i krawiectwa, prowadzi także kostiumologiczne dla młodzieży. Wspólnie z mężem prowadzi firmę Mme Chantberry – Kostiumologia i Krawiectwo Artystyczne.

Jej prace od 2000 roku pokazywane są na cieszących się popularnością wystawach w wielu muzeach w całej Polsce.

W swoim dorobku, oprócz ogromnej ilości strojów dla pasjonatów i miłośników dawnej kultury ma także kompleksowe kolekcje tematyczne oraz kolekcje stworzone na specjalne zamówienie muzeów dla uzupełnienia ekspozycji, a także rekonstrukcje i kostiumy dla zespołów muzyki i tańców dawnych.

Zdjęcia rekonstrukcji ubiorów i kostiumów oraz reportaże z wystaw i imprez historycznych można zobaczyć na stronie www.chantberry.com

Źródło:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Kulturalne, Społeczne i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*