Obywatelski monitoring stron BIP – weź udział by pomóc niepełnosprawnym!

20151119125321_0_mam_20to_20w_20bipieKoalicja organizacji pozarządowych rozpoczyna 20 listopada 2015 roku akcję społeczną „Mam to w BIPie!” w odpowiedzi na problem umieszczania na stronach internetowych instytucji publicznych (BIP) ważnych dokumentów w postaci nieprzeszukiwalnych skanów, co uniemożliwia dostęp do tych informacji osobom niewidomym oraz utrudnia kontrolę społeczną tych instytucji.

Na stronie www.mamtowbipie.pl każdy będzie mógł włączyć się w obywatelski monitoring i sprawdzić, które gminy wciąż publikują dokumenty w formie skanów (niemożliwych do przeszukiwania, niedostępnych dla osób z niepełnosprawnością wzroku).

Osoby niewidzące mogą swobodnie korzystać z internetu, używając specjalnego oprogramowania, które czyta im treści umieszczone na stronie. Warunkiem jest jednak to, żeby te treści były umieszczone w postaci tekstu, a nie skanów (obrazków).

BIP jest rodzajem okna na świat urzędu, możemy skorzystać z informacji, które urząd już opracował.

Autorzy strony Mam to w BIPIE! zwracają uwagę, że materiały publikowane w internecie przez jednostki administracji publicznej są w dużej mierze nieprzeszukiwalne (cyfrowo/maszynowo), co w praktyce oznacza, że są mało czytelne.

[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=1H9Nwkx82mc” width=”540″]

Jak napisano na stronie www.mamtowbipie.pl:

Nawet dla osób pełnosprawnych, skany są poważnym utrudnieniem – tabeli na 10000 wierszy w poszukiwaniu jednej linijki informacji, bez możliwości przeszukiwania, nie spełnia już technologicznych standardów. Oczywiście, kwestię progu dostępu dla obywateli, ich wygoda, nabiera zupełnie nowego znaczenia w kontekście obywateli niepełnosprawnych. Dla których często kwestia formatu, poprawnego przetwarzania maszynowego, nie jest kwestią wygody, tylko możliwości zapoznania się z dokumentem w ogóle. Skany dokumentów są dla osób niedowidzących i niewidomych całkowicie niedostępne – nie radzi sobie z nimi żaden program, są niezgodne z Konwencją i standardem WCAG 2.0.

Osoby niedowidzące i niewidome mogą sobie bardzo sprawnie radzić w internecie. Ale używanie nieprzeszukiwalnych skanów dokumentów sprawia, że zostają wykluczone, dana informacja – chociaż udostępniona w biuletynie informacji publicznej – pozostaje w dalszym ciągu nieosiągalna.

20151119125321_0_mam_20to_20w_20bipie

 Mam o w BIPie! na Facebooku

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*