Obchody Święta Niepodległości w Kętach

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości odbyły się w naszym mieście ze wszech miar nietypowo. Wszystkich zaskoczyła już sama pogoda, która w niczym nie przypominała listopadowych szarówek, do jakich przyzwyczaiły nas poprzednie lata. Dopisali także goście oraz mieszkańcy Kęt, którzy ochoczo i radośnie korzystali z wszystkich przygotowanych na ten dzień atrakcji. A działo się naprawdę wiele!

Przed południem przedstawiciele władz miasta w osobach Burmistrza Gminy Kęty Tomasza Bąka, Zastępców Burmistrza Dariusza Laszczaka i Krzysztofa Olejaka, Przewodniczącego Rady Powiatu Oświęcimskiego Jarosława Jurzaka, Przewodniczącego w Kętach Eugeniusza Zawadzkiego i Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Kętach Józefa Nycza a także poseł na Sejm RP Dorota Niedziela oraz przedstawiciele kęckiego koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych i przedstawiciele służb mundurowych złożyli kwiaty w miejscach pamięci. Białoczerwone wiązanki nadały wyjątkową oprawę Pomnikowi Ofiar Nazizmu i Komunizmu mieszczącemu się przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, Grobu Nieznanego Żołnierza, tablicy upamiętniającej pobyt Józefa Piłsudskiego w Kętach oraz tablicom pamięci przy kościele pw. św. Małgorzaty i Katarzyny, w którym o 11:30 odprawiona została uroczysta Msza św. za Ojczyznę.

Na tym zakończyła się oficjalna i ‘typowa’ część świętowania, ale do zwieńczenia niedzielnych obchodów było jeszcze daleko. O godz. 13:00 na płycie kęckiego rynku pojawiła się bowiem ogromna… ściana. To właśnie ta specjalna konstrukcja za sprawą zaproszonych grafików, kęckich harcerzy oraz dzieci, które chciały pochwalić się swoimi plastycznymi zdolnościami, z minuty na minutę zaczęła zamieniać się w prawdziwy mural. W kompozycji graficznej znalazło się miejsce zarówno dla akcentów patriotycznych (polskie barwy narodowe, data pobytu Józefa Piłsudskiego w Kętach oraz portret marszałka), jak i dziecięcej ‘wesołej twórczości’. Oszałamiający efekt kilkugodzinnej wspólnej pracy specjalistów i młodych artystów wkrótce ozdobi dziedziniec kęckiego Muzeum.

W czasie, kiedy rynek zamieniał się w arenę malarskich zmagań, w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach trwała specjalna ‘promocja’ – każdy chętny mógł bezpłatnie zwiedzić stałe wystawy placówki. Udostępniono je w godzinach od 13:00 do 16:00. Inną przygotowaną na ten dzień przez muzealników atrakcją było 69. Spotkanie przy armacie poświęcone tematyce tradycji rolniczych. Odbyło się ono o godz. 15:00 w sali wystaw czasowych i składało z dwóch części – wykładu „Na świętego Marcina, czyli 11 listopada w tradycjach rolniczych” przygotowanego przez dr Martę Tylzę-Janosz oraz prezentacji dotyczącej historii i funkcjonowania miejscowych kółek rolniczych zatytułowanej „Działalność kółek rolniczych w Kętach i okolicy w 150-lecie”. Przedstawił ją Pan Edward Korczyk.

Zarówno zorganizowane na rynku grupowe tworzenie muralu, jak i propozycje muzealników cieszyły się ogromnym powodzeniem. Dziękujemy wszystkim, którzy skorzystali z tej nietypowej oferty świętowania i już teraz zapraszamy do wspólnej zabawy z okazji przyszłorocznego Święta Niepodległości.

 Źródło:
UG Kęty | Barbara Kuźma / fot. aNGie, ark, B.K., car

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Urzędowe, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*