Monitoring jakości powietrza w Nowej Wsi! [AKTUALIZACJA 9. stycznia 2018r.]

Monitoring stanu powietrza w Nowej Wsi! Właśnie dziś został zainstalowany oraz podłączony czujnik powietrza LookO2 (nie ze środków Gminy, a z prywatnych). [AKTUALIZACJA: Zamontowano drugi czujnik!]
Czujniki te pokazują wskazania pyłu PM1, PM2, oraz PM10 (na żywo, co minutę, oraz uśrednione/dobowe/co godzinę), a także wskazania temperatury oraz wilgotności powietrza.

By śledzić poziom zanieczyszczenia powietrza, wystarczy kliknąć w ten link:
http://looko2.com/tracker.php?lan=&search=2C3AE834DF4C

lub mapkę:

AKTUALIZACJA (9 stycznia 2018 r.): 

W Nowej Wsi pojawił się drugi czujnik LookO2, na ul. Jana Matejki:

http://looko2.com/tracker.php?lan&search=2C3AE834E708

Cieszymy się, że ktoś również zdecydował się na zakup czujnika i monitoring stanu powietrza.

Cała mapa czujników looko2 w Polsce dostępna tu: http://looko2.com/heatmap.php

Z kolei o pyłach zawieszonych PM10 i PM2, i ich fatalnym wpływie na zdrowie i życie ludzkie poniżej.

Pył PM10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo/a/piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego wynosi 40 µg/m3, a poziom alarmowy 200 µg/m3.
Pył PM2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Docelowa wartość średnioroczna dla pyłu PM2,5 wynosi 25 µg/m3, poziom dopuszczalny 25 µg/m3, a poziom dopuszczalny powiększony o margines tolerancji dla 2012 r. 27 µg/m3.
Największą emisję pyłów powoduje spalanie węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach i piecach domowych oraz w dużych miastach komunikacja. Spalanie odpadów w tych kotłach, które choć jest nielegalne i powoduje poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, jest praktykowane przez niektórych mieszkańców. Emisja pyłów powodowana jest również przez przemysł, szczególnie energetyczny, chemiczny, wydobywczy i metalurgiczny, ale ze względu na wysokość emitorów oraz obowiązujące przepisy prawne regulujące dopuszczalne wartości emisji, źródła te mają zwykle dużo mniejszy wpływ na jakość powietrza.
Pyły o średnicy poniżej 10 mikrometrów absorbowane są w górnych drogach oddechowych i oskrzelach. Inhalowane do płuc mogą powodować różne reakcje ze strony ustroju np. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych np. astmy, kataru siennego i zapalenia spojówek. Nasilenie objawów zależy w dużym stopniu od stężenia pyłu w powietrzu, czasu ekspozycji, dodatkowego narażenia na czynniki pochodzenia środowiskowego oraz zwiększonej podatności osobniczej. Drobne frakcje pyłów mogą przenikać do krwioobiegu, a dłuższe narażenie na wysokie stężenia pyłu może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca (nadciśnienie, zawał) lub nawet zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie płuc. Nowe dane świadczą o ujemnym wpływie inhalowanego pyłu na zdrowie kobiet ciężarnych oraz rozwijającego się płodu (niski ciężar urodzeniowy, wady wrodzone, powikłania przebiegu ciąży).
Pyły o średnicy poniżej 2,5 mikrometra (tzw. pyły drobne) absorbowane są w górnych i dolnych drogach oddechowych i mogą również przenikać do krwi. Podobnie jak pyły z grupy PM10 mogą powodować kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego.
Ważne!
– nie spalaj odpadów i reaguj na tego typu zachowania Twoich sąsiadów,
– przejdź na ogrzewanie z sieci miejskiej lub gazowe, albo przynajmniej wymień swój piec węglowy na bardziej nowoczesny np. retortowy,
– używaj paliwa węglowego dobrej i sprawdzonej jakości,
– ograniczaj zużycie ciepła – ociepl swój dom, zużywaj mniej paliw i płać mniejsze rachunki,
– korzystaj z komunikacji zbiorowej lub roweru – nie wszędzie musisz dojechać samochodem,
– jeśli w Twojej gminie zorganizowana jest selektywna zbiórka odpadów zielonych – przekazuj pozostałości roślinne do odzysku – nie spalaj ich w ogrodzie.

https://sojp.wios.warszawa.pl/?page=pm

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na Monitoring jakości powietrza w Nowej Wsi! [AKTUALIZACJA 9. stycznia 2018r.]

  1. Kęczanin pisze:

    Może czas zjednoczyć siły z ekipą piszącą na forum GK dla dobra miasta i mieszkańców. Fajnie że wracacie zwłaszcza przed wyborami.

  2. luzik pisze:

    Cenzura?

  3. Nowowsianin pisze:

    Fajnie, że wróciliście bo tak się rozzuchwaliła ta ” władza”, poczuła się bezczelnie za naszą kasę.

  4. Nowowsianin pisze:

    Dlaczego za prywatne pieniądze, czy gminy nie stać na taki wydatek? Widać jedyny pomysł na smog to posyłanie strażników na prywatne posesje i włażenie z buciorami do naszych domostw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*