Meldunek jeszcze przez kolejne 3 lata

Obowiązek meldunkowy zniknie od 1 stycznia r. – zakłada przyjęty w środę przez rząd projekt zmieniający ustawę o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw.

Przygotowany projekt nowelizacji ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw przewiduje przesunięcie terminu wejścia w życie dwóch ustaw:
– ustawy o dowodach osobistych – na 1 stycznia 201 r.
– ustawy o ewidencji ludności – na 1 stycznia 2015.

Projektowana nowelizuje ustawę o dowodach osobistych. Zmiany obejmą likwidację warstwy elektronicznej (chodzi o usunięcie wszystkich artykułów definiujących warstwę elektroniczną dowodu osobistego).

Według rządu przesunięcie terminu wdrożenia dowodu elektronicznego jest zasadne ze względu na prace Komisji Europejskiej nad utworzeniem – do końca 201 r. – jednolitego rynku cyfrowego. W jego efekcie mogą zostać wdrożone nowe instrumenty uwierzytelniające – niewykluczone jest, że będą one tańsze, prostsze i efektywniejsze niż elektroniczny dowód.

Przewidziano także nowelizację ustawy o ewidencji ludności, która zakłada zniesienie obowiązku meldunkowego od 1 stycznia r. oraz likwidację niektórych uciążliwych przepisów towarzyszących zameldowaniu.

Pozostałe zmiany w ustawie o ewidencji ludności i dowodach osobistych obejmują:
– uproszczenie formalności w urzędzie: wprowadzenie możliwości automatycznego wymeldowania przy zameldowaniu w nowym miejscu,
– uproszczenie formalności w urzędzie: odstąpienie od konieczności zgłaszania przy meldunku informacji o wykształceniu, obowiązku wojskowym oraz przedkładania wojskowego dokumentu osobistego,
– likwidację obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów;
– likwidację obowiązków właścicieli, dozorców, administratorów nieruchomości oraz zakładów pracy do weryfikowania wypełniania wymogu meldunkowego przez mieszkańców i pracowników,
– wprowadzenie możliwości wypełnienia obowiązku meldunkowego przez ustanowionego pełnomocnika,
– zniesienie obowiązku meldunkowego na pobyt czasowy do 3 miesięcy Polaków, obywateli państw Unii Europejskiej i państw EFTA – stron Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej,
– na realizację zameldowania będzie przeznaczone 30 dni, a nie jak obecnie 4; zniesione będą sankcje karne za niedopełnienie zameldowania przez obywateli polskich, obywateli państw Unii Europejskiej i państw EFTA – stron Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej.

Źródło: KPRM/www.samorzad.pap.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*