Gdzie diabły ze świętymi żyją w komitywie

Sala wystaw czasowych kęckiego muzeum powoli zapełnia się kolorowymi dziełami twórców ludowych z Kęt i okolicy.

Z właściwą sobie dostojnością wspaniale prezentują się rzeźby świętych i członków Świętej Rodziny, tylko co jakiś czas obserwowane ukradkiem przez rozbrykaną grupkę niesfornych diabełków. Ściany stały się oknami prowadzącymi w sielankowy świat przedstawiony na obrazach i płaskorzeźbach, tworzących feerię barw i kolorów. Po przeciwnej stronie piękne makiety szopek i budowli sakralnych mogłyby z powodzeniem konkurować z kolekcją krakowską. I tylko pierwsze spojrzenie daje odczucie, że chciałby się mieć taką budowlę w okolicy, by było barwne jak w bajce. „Życie tętni” również w dużej dwumetrowej, drewnianej szopce betlejemskiej, gdzie cała grupa ponad 170 figurek znosi dzielnie lipcowe upały, dziwiąc się że w tym roku w grudniu jest jakoś cieplej. Pod szklaną kopułą gabloty podskakują wesoło gliniane ptaszki nachylające się łapczywie w poszukiwaniu wody nad ceramicznymi naczyniami. Środek sali przypomina majową łąkę na której zakwitło wiele różnorodnych, bibułowych kwiatów i tylko szkoda, że nie pachną, bo byłoby jakoś aromatyczniej. Pod oknem stoją kute żelazne artefakty. Stojak na wino tonie w dzikiej winorośli tak misternie „utkanej” z twardego metalu. Strażnikiem czasu w tym baśniowym świecie jest srebrny kogut, prężący żelazną pierś, kiedy przychodzi odpowiednia godzina do piania na dzień dobry. Cały ten kolorowy i niecodzienny świat jest odbiciem pasji 13 twórców ludowych pochodzących z okolic Kęt. Pasji tak różnorodnej, jak różnorodna jest rzeczywistość która nas otacza.

Tę pasję i zamiłowanie do piękna starała się ująć w ramy badawcze etnolog Pani Alicja Skrudlik-Pilch. Projekt trwał rok czasu i był współfinasowany ze środków unijnych w ramach LGD Dolina Soły. Teraz przyszedł czas na podsumowanie jego wyników w ramach wystawy czasowej oraz publikacji w formie wydawnictwa albumowego oraz folderu.

Prezentowane będą dzieła twórców:

 garncarstwo: Roman Michałkiewicz (Kęty), Feliks Matusiak (Bielany); palmy wielkanocne – Małgorzata Wróbel (Bulowice); makiety szopek i budowli sakralnych – Józef Pękala (Kęty); kowalstwo – Ryszard Józef Kurek (Bulowice); bibułkarstwo – Jadwiga Duchnicka (Kęty); malarstwo i rzeźba – Adam Matusiak (Kęty), Bolesław Matusiak (Kęty), Tadeusz Matusiak (Kęty), Jan Tyc (Kęty); rzeźba- Jan Firlejczyk (Witkowice), Antoni Kruczała (Bulowice), Stanisław Szetyński (Kęty).

wystawy odbędzie się 7 sierpnia (wtorek) o godz. 17.00, w sali wystaw czasowych muzeum. Wernisażowi będzie towarzyszyła albumu „Twórcy ludowi z Kęt i okolicy. W kręgu współczesnej twórczości ludowej—tradycji talentu pasji i życia.”

Wystawę będzie można oglądać w terminie od 8 – 31 sierpnia br. w godzinach otwarcia placówki.  Dla grup szkolnych wystawa będzie udostępniona jeszcze na początku września br.

Serdecznie wszystkich zapraszamy.

Źródło:
Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*