Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Kętami” – PROGRAM

sputnik2014malyZapraszamy na kolejną odsłonę Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Kętami”. Filmowy rozpoczniemy 21 lutego 2014 r. o godz. 18.00 koncertem pt. „Kolory duszy – ballady i romanse rosyjskie i cygańskie” w wykonaniu Ingi Madej (fortepian) i Bernarda Gasza (gitara, śpiew). Tuż po koncercie wyświetlony zostanie film Będę przy Tobie w reżyserii Pavela Ruminova. Portal „Nowa Wieś w gminie Kęty” jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Przez kolejne cztery festiwalowe dni wyświetlimy zarówno rosyjskie, jak i radzieckie filmy. Znajdą Państwo wśród nich dramaty, komedie, filmy wojenne i dokumentalne.

sputnik2014maly

21-25.02.2014r.

21.02 o godz. 18.00 Otwarcie Festiwalu – koncert pt. „Kolory duszy – ballady i romanse rosyjskie i cygańskie” w wykonaniu Igi Madej (fortepian) i Bernarda Gasza (gitara, śpiew). + film Będę przy Tobie 2011, Rosja, Ukraina, reż. Pavel Ruminov, dramat, czas trwania 93min.

Inna to piękna, młoda, odnosząca sukcesy kobieta. Typowa przedstawicielka nowej rosyjskiej klasy średniej. Pracuje jako managerka w moskiewskiej restauracji, gdzie jest darzona szacunkiem i sympatią kolegów. W życiu Inny jest jedna szczególna osoba – jej sześcioletni syn Mitia. Chłopiec jest centrum świata matki, jej najlepszym przyjacielem i sprzymierzeńcem. Ich relacja jest pełna troski, zrozumienia i wsparcia. Niespodziewanie lekarze rozpoznają u Inny nieuleczalną chorobę. Od tej chwili najważniejsze staje się znalezienie nowych rodziców dla małego Mitii.

22.02 g.16.00 Rusałka– 2008, Rosja, reż. Anna Melikyan, dramat

2007 – Narodowa nagroda FR „Nika” za najlepszą rolę żeńską (Marija Szałajewa)
2007 – Nagroda za najlepszą rolę żeńską (Marija Szałajewa) na Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym w Soczi
2007 – Nagroda za najlepszą reżyserię w Światowym kinie fabularnym (Anna Melikian) na MFF w Sundance
2008 – Grand Prix American Film Institute (AFI) w Dallas

Na imię miała Alisa i mieszkała nad morzem. Jej życie było całkiem zwyczajne. Marzyła o balecie, śpiewała w dziecięcym chórze i chodziła do szkoły specjalnej. Kiedy miała 6 lat, przestała mówić. Kiedy miała 17, przeprowadziła się do Moskwy, a kiedy miała 18, poznała jego… i zniknęła. W wielkich miastach takie rzeczy zdarzają się często…

22.02 g.18.00 Niech żyje Meksyk – 1979, ZSRR, reż. Sergei M. Eisenstein, dokumentalny

Niezrealizowane dzieło Siergieja Eisensteina miało być epizodyczną opowieścią o meksykańskiej kulturze i polityce. Rekonstrukcja filmu dokonana w 1979 roku przez Grigorija Aleksandrowa miała być w założeniu jak najwierniejsza oryginalnej wersji Eisensteina. Film jest zbiorem sześć epizodów ukazujących tysiąclecie osobliwej kultury meksykańskiej. Eisenstein stworzył wstrząsający portret dramatycznego zderzenia pomiędzy starożytną cywilizacją Majów a hiszpańskimi konkwistadorami oraz obraz modernistycznej mitologii Rewolucji Meksykańskiej z początku XX wieku.

23.02 g.16.00 Idź i patrz – 1985, ZSRR, reż. Elem Klimow, dramat, wojenny

Białoruś, 1943 rok, szesnastoletni Flora pomimo sprzeciwu matki, decyduje się wstąpić do partyzantki, a jego przepustką do lasu jest wygrzebany na polu bitwy karabin. Aby nie wzbudzać podejrzeń wroga, partyzanci w niemieckim przebraniu udają porwanie młodzieńca. Pierwsze dni w lesie są ciężkie dla łagodnego Flory, który czuje się tutaj zagubiony, dlatego też nie zostaje zabrany na pierwszą akcję. Zostawszy w obozie partyzanckim poznaje Głaszę, dziewczynę, której charakter trudno rozgryźć. Podczas niemieckiego ataku na opuszczony obóz partyzancki, Flora zostaje ogłuszony od bliskich wybuchów, ale udaje mu się wraz z Głaszą uciec prześladowcom. Tak rozpoczyna się pełna bólu i strachu ucieczka przed morderczymi Niemcami, którzy nie cofną się nawet przed rzezią niewinnych dzieci.

23.02 g.18.30 Pełnia księżyca – 1998, Rosja, reż. Karen Szachnazarow, komedia, dramat

Popularny DJ nocnych audycji radiowych, kapitan wojsk lotniczych, śledczy, moskiewski uczeń, księżniczka Olszańska, Aleksander Puszkin, nostalgiczny pies, piękna dziewczyna z Kałmucji i potomek Czyngis-chana. Co łączy te wszystkie osoby żyjące w różnych miejscach i epokach? Czy przypadkowe spotkanie kobiety w liliowej sukni podczas księżycowej pełni w 1948 roku, może spleść losy ponad osiemdziesięciu osób z różnych czasów i przestrzeni? “Pełnia Księżyca” stanowi zachwycająco sfotografowany kalejdoskop epizodów, utrzymany w duchu „La Ronde” Maxa Ophülsa. Fragmentaryczna narracja, poetycko obrazuje rozłożoną na części istotę ludzkiego życia. Szachnazarow przeprowadza wiwisekcję przeszłości i teraźniejszości Rosji, prezentując ekscytującą mozaikę współczesnej rosyjskiej duszy.

24.02 g.18.00 Proste sprawy – 2007, Rosja, reż. Aleksey Popogrebskiy, komedia obyczajowa

Nad życiem Sergieja Masłowa wisi jakieś fatum. W szpitalu, w którym pracuje, kiepsko mu płacą, nastoletnia córka uciekła z domu z podejrzanym typem, żona spodziewa się drugiego dziecka i chce je urodzić, mimo że rodzina ledwo się mieści w ciasnym mieszkanku w zrujnowanej kamienicy. Uciążliwi sąsiedzi codziennie uprzykrzają Masłowowi życie, a za jazdę po pijanemu stracił prawo jazdy. Szukając dodatkowego źródła dochodu Siergiej trafia do podstarzałego aktora, któremu ma podawać środki przeciwbólowe – umiera bowiem na raka. Starszy pan prosi Siergieja o pewną przysługę, w zamian proponując korzyści finansowe…

25.02 g.17.00 Elena – 2012, Rosja, reż. Andriej Zwiagincew, dramat

Władimir to bogaty, wyrachowany, zimny uczuciowo, skupiony na sobie mężczyzna. Elena jest pielęgniarką, którą pewnego dnia poznał szpitalu. Ich wzajemne relacje przypominają układ. Dzieli ich wiele, ale łączy jedno: on ma pieniądze, ona zapewnia opiekę. Pewnego dnia, na skutek ataku serca, Władimir trafia do szpitala, gdzie uświadamia sobie, że jego dni są policzone. Postanawia, że cały majątek zapisze córce, a Elena otrzyma tylko comiesięczną dożywotnią pensję. Tym samym rozwiewa nadzieje kobiety na finansową pomoc dla syna z poprzedniego małżeństwa. Z nieśmiałej i poddanej żony Elena zmienia się w zdeterminowaną i zdolną do wszystkiego kobietę. Wymyśla tragiczny plan, który na zawsze zmieni życie jej rodziny.
„Elena” to najnowszy film Andrieja Zwiagincewa („Powrót”, „Wygnanie”), wyróżniony Nagrodą Specjalną Jury Un Certain Regard na festiwalu w Cannes oraz nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej 2011.

25.02 g.19.00 Odszedł i nie wrócił – 2011, Rosja, reż. Walerij Pendrakowskij, komedia

Tragikomiczna opowieść o człowieku, który znalazł się w sytuacji między życiem a śmiercią, między światem zmyślonym a rzeczywistym. Historia o tym, jak człowiek wyruszył w swoją ostatnią podróż, w której splotły się przeszłość i przyszłość, utracone i to, co wciąż istnieje, żywe i martwe, śmiech i smutek. To podróż, w której marzenia i dążenia ukrywają prawdziwy stan rzeczy, składa się ze zwyczajnych przygód, które towarzyszą nam na co dzień.

sputnik14otwarcie

Źródło:
DK Kęty

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Kulturalne, Społeczne, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*