Dofinansowania kolektorów rozlosowane – na co zwracać uwagę przy wyborze kolektorów?

W piątek 10 maja 2013 r. o godzinie 10:00 w sali sesyjnej Urzędu Gminy Kęty odbyło się beneficjentów, którzy otrzymają dofinansowanie na zakup kolektorów słonecznych w ramach gminnego programu dopłat. Przeprowadzenie losowania było niezbędne, ponieważ program cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców i liczba napływających wniosków, których było w sumie 105, przewyższyła łączną kwotę planowanego dofinansowania.

Gmina Kęty w tym roku przeznaczyła na dofinansowanie do zakupu kolektorów własne środki budżetowe w wysokości 150 tys. zł. Pozwoli to na udzielenie około 25 dotacji.

Nad przebiegiem losowania czuwała Komisja powołana Zarządzeniem Burmistrza Gminy Kęty w składzie: Włodzimierz Bujarek – Przewodniczący, Katarzyna Matusiak – Z-ca Przewodniczącego, Greta Mitoraj – Sekretarz. Losowania dokonała Marta Wrona.

Przybyłych do sali sesyjnej przywitał II Zastępca Burmistrza – Krzysztof Olejak. Na wstępie Przewodniczący Komisji odczytał listę wszystkich osób, które złożyły wnioski, a następnie każdemu drukowi przypisano numer (według kolejności wpływu na Dziennik Podawczy). Numery trafiły do kopert, a potem do pojemnika, z którego wylosowano 25 z nich. Nazwiska szczęśliwców zostały umieszczone na tzw. liście głównej. W dalszej kolejności wylosowano 10 wniosków, które trafiły na listę rezerwową. O kolejności dotacji na liście rezerwowej decyduje kolejność wylosowania. Osoby umieszczone na liście głównej, a nieobecne podczas dzisiejszego losowania, zostaną poinformowane telefonicznie o terminie podpisania stosownych umów dotacyjnych.

Zakup kolektorów będzie dofinansowywany w kwocie do 50% całej puli wydatków, nie większej jednak niż 6 tys. zł na mieszkańca.

[youtube_sc url=”http://youtu.be/_kJ3eUhEbEA”]

————————————————————————————

[Artykuł nadesłany]

Aby ta spełniała swoje zadania i mogła służyć przez długie lata, FHU HELP podpowiada na co należy zwrócić uwagę przy wyborze kolektorów słonecznych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kolektora słonecznego?

Czy macie Państwo dosyć wysokich rachunków za przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewanie swoich domów? Jeśli szukacie alternatywy, umożliwiającej nie tylko oszczędności ale i bezobsługowe funkcjonowanie i wygodę to zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu, w którym postaramy się przybliżyć zalety kolektorów słonecznych oferowanych przez FHU „HELP” oraz podpowiemy na co należy zwrócić uwagę kupując zestaw solarny.

Producentem kolektorów oferowanych przez FHU „HELP” jest polska Firma WATT S.A., która od 1998 roku wytycza nowe kierunki rozwoju technologii solarnych i poszukuje coraz efektywniejszych sposobów wykorzystania niewyczerpalnej energii słonecznej.

Uruchomiona w 2008 roku w Piekarach Śląskich hala produkcyjna o powierzchni 3,3 tys m2 okazała się za mała na potrzeby Firmy. Od listopada 2010 roku Firma WATT ma swoją siedzibę na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Sosnowcu. Budowa potężnego zakładu, w którym powstają najnowocześniejsze kolektory słoneczne, trwała niespełna rok. W hali o powierzchni 25 tys m2 (4 boiska piłkarskie) działa najnowocześniejsza na świecie automatyczna linia do produkcji kolektorów płaskich, która może produkować 2500 m2 kolektorów słonecznych dziennie, czyli 300 000 sztuk kolektorów w ciągu roku. Technologicznym kamieniem milowym jest też nowa linia produkująca nowatorskie kolektory próżniowe.

Zainstalowano najnowsze i nie stosowane nigdzie na świecie rozwiązania technologiczne. Pełna automatyzacja i standaryzacja jakości produktu oraz rozbudowana kontrola jakości gwarantują doskonałą i powtarzalną precyzję wykonania każdego kolektora.

Ultranowoczesne, własne laboratorium z pracującym w nim SunSymulatorem pozwala testować nowe modele kolektorów w warunkach nasłonecznienia zbliżonych do tych, jakie panują w naszym kraju. Dzięki temu macie Państwo pewność, że kupowany kolektor zaprojektowany i wykonany w Polsce będzie prawidłowo funkcjonował w naszych warunkach klimatycznych.

Zaprojektowany przez Firmę Watt płaski kolektor 4000S, osiągając 85% sprawności optycznej, okazał się najwydajniejszym płaskim kolektorem na świecie. Jego sprawność potwierdzona jest międzynarodowym certyfikatem wydanym przez organizację DIN CERTCO, zrzeszoną w ESTIF (European Solar Thermal Industry Federation).
Gdy kolektor 4000S wysłano do laboratorium na badania certyfikacyjne, po pierwszych testach eksperci uznali, że nastąpiła awaria aparatury pomiarowej, bo rewelacyjne wyniki pomiarów wydały im się niewiarygodne. Świadectwo wydano dopiero po powtórzeniu wszystkich badań.

Wieloletnie doświadczenie producenta, a także wykwalifikowana kadra pozwoliła opracować najwydajniejsze połączenie kolektorów słonecznych własnej produkcji z najwyższej jakości osprzętem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania systemu (bo czym jest nawet najbardziej wydajny kolektor połączony z kiepskiej jakości elementami tylko po to by obniżyć cenę zestawu?).

Firma WATT S.A. jest laureatem wielu nagród zarówno krajowych jak i zagranicznych. Więcej informacji o Firmie WATT i jej osiągnięciach zamieszczone zostało na końcu artykułu.

Rodzaje kolektorów

Na polskim rynku funkcjonuje wiele typów kolektorów oferowanych przez mniej lub bardziej doświadczone firmy. Jak wszyscy wiemy zakup kolektorów słonecznych jest inwestycją przeznaczoną na wiele lat, dlatego też konieczny jest prawidłowy i świadomy wybór zarówno typu kolektorów, jak i firmy która je dostarczy i zainstaluje.

W ofercie FHU „HELP” dostępne są dwa typy kolektorów słonecznych – płaskie i próżniowe (typu u-rurka). Różnią się one budową i sposobem działania

Kolektory płaskie

Kolektory płaskie należą do rozwiązań prostych i popularnych oraz niezwykle atrakcyjnych pod względem finansowym. Posiadają unikalny sposób łączenia absorbera z rurkami miedzianymi, dając tym samym optymalny efekt przewodzenia ciepła. Ich zastosowanie pozwala skutecznie podgrzać wodę użytkową oraz basenową.

Spośród kolektorów płaskich na szczególną uwagę zasługuje, wspomniany wcześniej płaski kolektor WATT 4000 S. W tym modelu zastosowano 10 rurek przepływowych, zwiększono powierzchnię absorbera i mocniej wyprofilowano rynienki. Opatentowana, unikatowa technologia łączenia (lutowania strumieniowego) absorbera z miedzianymi rurkami została nagrodzona w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Środowiska: „GreenEvo”, w efekcie czego promowana jest na całym świecie.

W ofercie FHU „HELP” dostępne są również inne płaskie kolektory słoneczne takie jak: WATT 3000SU VIP oraz WATT W8 2,5S VIP. Otrzymały one amerykański SRCC, który uprawnia Firmę WATT S.A. jako jedyną w Polsce do sprzedaży produktów na terenie Stanów Zjednoczonych.

Kolektory próżniowe

Drugim typem kolektorów słonecznych oferowanych przez FHU HELP są próżniowe kolektory pracujące w technologii u-rurki.
Kolektor ten składa się z rur miedzianych, w kształcie litery „U” wewnątrz których krąży niezamarzający płyn solarny – glikol. Istotnym jest tutaj fakt, iż przez każdą z miedzianych rur przepływa ten sam czynnik, na całej jej długości ogrzewa się, dociera do zasobnika i oddaje ciepło do zgromadzonej w nim wody.
Każda u-rurka znajduje się w dwuściennej, szklanej rurze próżniowej – przypominającej termos. Próżnia pomiędzy ściankami rur jest najlepszym znanym izolatorem. Dzięki temu temperatura powietrza nie ma wpływu na efektywność kolektora. Wewnętrzna ścianka rur jest pokryta powłoką absorpcyjną o bardzo wysokiej zdolności pochłaniania promieni słonecznych.

Rury umieszczone są nad wysokorefleksyjnym zwierciadłem parabolicznym CPC (Compound Parabolic Concentrator), którego geometria zapewnia absorpcję promieni słonecznych padających pod różnym kątem w zależności od pory dnia. Dzieki takiemu rozwiązaniu, nawet przy niekorzystnym kącie padania promieni słonecznych, do zbierania promieniowania słonecznego wykorzystywana jest cała powierzchnia absorbera, a nie tylko górna powierzchnia rur. Lustro podnosi sprawność kolektora poprzez wykorzystanie promieni odbitych.

Dzięki takiej konstrukcji, nawet w przypadku silnego gradobicia i ewentualnego rozbicia rur, możemy wymienić uszkodzoną rurę bez konieczności spuszczania czynnika z instalacji i rozłączania układu.

Na uwagę zasługuje fakt, iż to właśnie Firma WATT S.A. w 2003 roku, jako pierwsza, wprowadziła na polski rynek próżniowy kolektor słoneczny. Fakt ten jak i lata doświadczeń w produkcji oraz udoskonalenia wyrobu dają klientom gwarancję najwyższej jakości produktu oraz jego długiej i bezawaryjnej pracy.

Zestawy solarne, w których skład wchodzą kolektory słoneczne WATT, idealnie sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych. Są to zestawy w pełni gotowe, fabrycznie zmontowane, i optymalnie skonfigurowane. Dzięki temu wyeliminowane są jakiekolwiek błędy instalatora, który składa kolektor z poszczególnych elementów.

Kolektory w technologii heat-pipe

Na rynku funkcjonują kolektory heat-pipe. Są to również kolektory próżniowe, ale ich zasada działania oparta jest na przemianie fazowej. Ciecz w dolnej części rury ogrzewana jest przez promieniowanie słoneczne, wrze w temperaturze ok. 27°C, w wyniku czego paruje. Po dotarciu do górnej części rury oddaje ciepło, przepływającemu tylko w górnej części glikolowi, i substancja skrapla się spływając po ściankach rury na dno, gdzie ponownie zachodzi opisany proces.

Decydując się na kolektory heat-pipe proponuję zapoznać się z dwoma publikacjami polskiej Firmy Bachus (http://www.bachus.com.pl) dotyczącymi dostępnych na polskim rynku kolektorów słonecznych tego typu.

Dla zainteresowanych przytoczymy fragment:

„Na Polskim rynku jest sprzedawanych około 90% kolektorów chińskiego pochodzenia. Ale prawie żadna z firm sprzedająca te kolektory nie chce się do tego przyznać. Czy dla tego, że są to dobre jakościowo produkty posiadające niejednokrotnie certyfikat?

W tym miejscu przytoczymy fragment dyskusji na jednym z portalu internetowego pozostawiając go bez komentarza:

…”Jest mi trochę łatwiej bo mam firmę w Chinach i wśród moich znajomych są Chińczycy którzy użytkują takie rzeczy. Panie Piotrze wiadomo, ze w Chinach powstaje masę fabryk, ale wiele kopiuje często wadliwe rozwiązania i trzeba sprawdzić które robią dobrej jakości produkt. Dzisiaj w modzie jest ekologia, wiec powstaje masę fabryk je robiących, jutro wybuchnie moda na cos innego i będzie powstawać masę kolejnych fabryk. Chińczycy to bardzo pragmatyczni ludzie i bardzo szybko łapią wybuchające trendy. Ręczę, ze mój znajomy, który produkował wieszaki, a teraz produkuje kolektory, za jakiś czas przerzuci się na inną chodliwą produkcję. Ale czy Pan myśli, ze jego kolektory są dobrej – europejskiej jakości? Oczywiście nie.

Czy wie Pan, ze prawie 80-85% chińskich producentów kolektorów słonecznych robi towar, który w naszej strefie klimatycznej wysiądzie po roku, no może po dwóch jesienno-zimowych sezonach?? Powodów jest kilka, np. tańsze materiały z którego zbudowany jest zbieracz (belki głównej) kolektora, a szczególnie boczne zamknięcie belki głównej, czy izolacja samego zbieracza. Oczywiście Chińczycy często mogą nawet sami tego nie wiedzieć, używają takich materiałów i rozwiązań, „nie ma problemu tak robią wszyscy” – usłyszymy od nich, ale co potem?” … ” (źródło: http://www.bachus.com.pl/wicia/chiny.html)

I jeszcze cytat z drugiego artykułu:

… „coraz więcej osób sygnalizuje spadek wydajności energetycznej w kolektorach próżniowych opartych o zasadę działania heat pipe. W kolektorach tego typu niestety nie da się poprawić wad konstrukcyjnych i pozostaje tylko wymiana kolektorów.

Instalatorzy, którzy montują tego typu systemy wiedzą o takich przypadkach i dla potwierdzenia tych wad skontaktowałem się z właścicielem firmy, która wykonała już setki różnych instalacji opartych na kolektorach płaskich i próżniowych. Podczas rozmowy zasygnalizowałem, że tanie chińskie kolektory nie wytrzymają próby czasu i po dwóch latach będą do wymiany. Odpowiedź była zaskakująca: „znamy problem ale o tym nie uprzedzamy klientów” … ” (źródło: http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja7)

W kontekście zacytowanych fragmentów artykułów warto pamiętać o tym, że kolektory słoneczne są inwestycją trwałą, mającą przynieść korzyść ekologiczną i ekonomiczną w dłuższym okresie. Na pewno nie jest to instalacja, która będzie pracować tylko 2 lata! Co zrobi po 2 latach klient w Polsce, którego producent zmienił profil i nie produkuje już kolektorów? Gdzie będzie szukał zamienników?

Na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego kolektora słonecznego?

Jak wspomnieliśmy wyżej, przede wszystkim warto kupować towary polskiej produkcji. Dają one gwarancję najwyższej jakości i staranności wykonania oraz bezproblemowej pracy dostosowanej do naszych warunków klimatycznych (w sytuacji ewentualnej awarii zawsze wiemy kto jest producentem oraz gdzie go szukać). Zalecamy również nie sugerować się jedynie ceną, lecz przede wszystkim jakością i uzyskami solarów. w kolektory słoneczne jest inwestycją na długie lata. Aby kolektor funkcjonował przez ten czas potrzebna jest odpowiednia jakość i precyzja wykonania produktu. W sytuacji gdy nie mamy pewności lub coś budzi nasze wątpliwości – pytajmy, a nawet żądajmy od dystrybutorów informacji, kto jest producentem i w jakiej technologii wykonany jest kolektor.

Klient zawsze ma prawo wglądu w dokumentację techniczną, jak również w certyfikaty akredytowanych laboratoriów świadczące o wydajności i uzyskach kolektora np. Solar Keymark. Każda rzetelna firma posiada również pisemne potwierdzenie od producenta kolektorów słonecznych, iż jest uprawniona do doradztwa, sprzedaży i montażu produkowanych przez niego kolektorów. Zwracajmy uwagę jaka firma widnieje na tych dokumentach oraz skąd ona pochodzi.

Powinniśmy wystrzegać się porównywania wydajności kolektora jedynie w zależności od ilości rur. Często firmy oferują jeden kolektor, który ma 30 rur jako alternatywę dla oferowanego przez nas zestawu zawierającego 3 kolektory WATT CPC 9+ czyli łącznie 27 rur próżniowych z u-rurką w środku i wysokorefleksyjnym zwierciadłem parabolicznym.

Klient jest informowany, że kolektor 30 rurowy jest lepszy i sprawdzi się o wiele lepiej niż oferowany 27 rurowy zestaw. Patrząc na to zgodnie z matematyką, owszem liczba 30 jest większa od liczby 27, ale jak wygląda to w praktyce w przypadku kolektorów pokazuje poniższy wykres maksymalnych uzysków w warunkach laboratoryjnych (czyli odpowiadających pięknej słonecznej pogodzie, przy nasłonecznieniu 1000W/m2) z zestawu solarnego dla 3-4 osób:

Jak widać kolektor 30 rurowy mimo, iż posiada 3 rury więcej uzyskuje jedynie około 66% mocy w porównaniu z zestawem CPC 300 złożonym z 3 kolektorów CPC9+.

Sprawi to, iż kolektor 30 rurowy (zwłaszcza w mniej słoneczne dni) nie dogrzeje wody w zasobniku do oczekiwanej temperatury (określonej normami) w efekcie czego pozostanie klientowi wybór: albo dogrzewać wodę w inny sposób np. grzałką elektryczną i ponosić koszty, albo dokupić jeszcze jeden kolektor, co powoduje, iż początkowo tani zestaw solarny, w praktyce, nie jest już taki tani. Zapewne większość czytających zna zasadę, że „co tanie – to drogie”.

Zastanawiający jest również fakt, iż coraz częściej na różnych imprezach branżowych spotykamy firmy, które mają w swojej ofercie zarówno kolektory płaskie jak i importowane kolektory heat-pipe, lecz już na początku informują nas, iż gwarancja na te drugie wynosi 2-3 lata, a maksymalnie 5 lat oraz, że zachęcają do zapoznania się z ofertą na krajowe kolektory płaskie. Owszem, kolektory heat-pipe również mają w swojej ofercie, ponieważ jak twierdzą: „taka jest potrzeba rynku”, ale sami osobiście nie polecają zakupu i instalacji tych kolektorów. Nie dalej jak 21 kwietnia 2012r mieliśmy okazję odbyć taką rozmowę w trakcie krakowskich targów budownictwa.

Dlaczego tak się dzieje? To już zostawiamy pod rozwagę klientom.

I jeszcze krótkie pytanie: czy jest sens kupować kolektory importowane z Dalekiego Wschodu, podczas gdy posiadamy w naszym kraju renomowanego producenta, wielokrotnie nagradzanego, którego najwyższej jakości produkty oraz technologia są promowane nie tylko na rynkach europejskich ale także w Stanach Zjednoczonych? Cóż bardziej może przekonać niż fakt, że polski produkt oraz technologia produkcji jest promowana również w kraju, który słynie z produkcji kolektorów słonecznych w technologii heat-pipe, a które są importowane na masową skalę do Polski jak i do całej Europy ze względu na niskie ceny.

Decydując się na zakup kolektorów słonecznych warto sprawdzić producenta i dostawcę. Dobra historia firm i uczciwe potraktowanie klienta będzie wyznacznikiem, czy przez ustalony okres gwarancji firma będzie się z niej wywiązywać, a w okresie pogwarancyjnym klient nie zostanie zmuszony do szukania producenta w dalekich zakątkach świata, podczas gdy firma instalacyjna przestanie już istnieć.

Najlepszą oceną oferowanych przez nas kolektorów jest zadowolenie naszych klientów, których sąsiedzi zgłaszają się również do nas. Oni nie pytają już o szczegóły, bo wiedzą, że te zestawy działają prawidłowo w naszych warunkach klimatycznych. Klienci ci, dobierają zestaw dla siebie i polecają nasze kolektory słoneczne swoim znajomym.

Podsumowując, Firma WATT S.A. produkuje kolektory słoneczne od 1998 roku. FHU „HELP” działa nieprzerwanie od 1993 roku, a od 2006 roku w branży instalacji cieplnych i do dnia dzisiejszego oferuje jedynie sprawdzone produkty budując swoją postawą markę i zaufanie klientów.

Kilka dodatkowych istotnych informacji o Firmie WATT S.A. oraz jej produktach:

  • Watt jest trzecim na świecie producentem kolektorów słonecznych (pod względem powierzchni produkcyjnej). Należy też do producentów wiodących na rynku pod względem sprzedaży w Polsce.
  • Watt korzysta z materiałów wysokiej jakości i najnowocześniejszych technologii. Elementy systemów solarnych powstają w oparciu o podzespoły renomowanych producentów europejskich.
  • Kolektory WATT pracują na terenie Polski oraz Anglii, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Portugalii, Szwecji Włoch, Holandii. Czech, Estonii, Finlandii Irlandii, Malty, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Słowenii.

Nagrody i certyfikaty dla WATT:

  • Kolektory Watt posiadają certyfikaty potwierdzające, iż spełniają normy jakości i wydajności EN12795 i EN 12976.
  • Kolektory Watt testowane są w renomowanym niemieckim instytucie w Hameln (ISFH) według zasad SOLAR KEYMARK. Na tej podstawie przyznawany jest DIN CERTCO dla określonych produktów. Na rynki europejskie dopuszczane są jedynie kolektory opatrzone znakiem Solar Keymark.
  • Dwukrotnie – w 2003 roku i w 2009 roku – kolektory Watt zostały nagrodzone złotym medalem Targów POL-EKO w Poznaniu. Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich jest najstarszą i najbardziej prestiżową nagrodą targową w Polsce.
  • Firma Watt została 7 lipca 2010 laureatem Akceleratora Zielonych Technologii GreenEvo w projekcie Ministerstwa Środowiska, zajmując tym samym pozycję lidera na polskim rynku innowacyjnych proekologicznych technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE).
  • Jako pierwsza w Polsce Firma WATT uzyskała SRCC, który umożliwia sprzedaż kolektorów słonecznych w USA. SRCC potwierdza jakość i wydajność kolektorów WATT 3000 SU VIP oraz WATT W8 2,5 S VIP – 22 sierpień 2010r
  • 3 lutego 2011 Firma Watt Sp. z o.o. otrzymała tytuł „Tego, który zmienia Polski Przemysł” za umiejętność przewidywania, wyczucie i współkreowanie trendu rynkowego, odwagę i rozmach w inwestowaniu, innowacyjność w dziedzinie „zielonych technologii”. Tytuł ten przyznaje redakcja opiniotwórczego miesięcznika gospodarczego „Nowy Przemysł” i portalu gospodarczego wnp.pl.
  • 20 września 2011 r. Warszawie na zakończenie Międzynarodowej Konferencji Energetycznej EUROPOWER Prezes Watt sp. z o.o. Sebastian Paszek, odebrał statuetkę Lidera Świata Energii. Nagrody są przyznawane ludziom i firmom w sposób znaczący wpływającym na rozwój rynku energetycznego w Polsce. Głównym celem konkursu jest promowanie ochrony środowiska i prezentowanie najlepszych praktyk biznesowych.
  • W dniach 18 do 22 grudnia 2011 w grupie biznesmenów odwiedzających Chiny wraz z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim był Prezes Watt Sebastian Paszek. Firma Watt znalazła się w gronie reprezentantów polskiego biznesu, jako lider branży odnawialnych źródeł energii.
  • Prezes Firmy WATT S.A. Sebastian Paszek był wśród 11 nominowanych do pierwszej edycji Nagrody im. Jana Wejcherta przyznawanej przez Polską Radę Biznesu.

mgr inż. Krystyna Klęczar
Firma Handlowo – Usługowa „HELP”
Kęty, ul. Kościuszki 84a
www.ekologia24.biz

Link do opisu programu dotyczącego specjalnych cen i NFOŚiGW: http://www.kolektory.ekologia24.biz

Link do informacji o gminnej (dodatkowej) dotacji:

http://www.kety.pl/pl/news/dofinansowania-kolektor-w-rozlosowane

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*