Dlaczego warto rozwijać tradycję za pomocą Małego Kolberga?

IMG_073420 września 2014 r. (sobota) w naszej bibliotece odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Z malowanej skrzyni” w ramach projektu ,,Mały Kolberg” realizowanego wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca w oparciu o działania strategiczne związane z Rokiem Oskara Kolberga, przez Fundację Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego.
Tematem przewodnim była tradycja żywiecka. Spotkaniu towarzyszyła oprawa muzyczna,
na bazie której najmłodsi uczestnicy mogli śpiewać  przyśpiewki  i nauczyć się tańca góralskiego. Na skrzypcach przygrywała pani Izabela Pyclik, bibliotekarka z Biblioteki Publicznej w Rychwałdzie. Współpraca z rychwałdzką biblioteką odbędzie się na zasadach partnerstwa, zatem nasza będzie patronować podobnej inicjatywie w tamtejszej bibliotece.
Oprócz tradycyjnego stroju górali żywieckich dzieci poznały oryginalne tamtejsze instrumenty: okarynę, gliniane ptaszki oraz piszczałki, jak również mogły spróbować na nich zagrać. Sporo zainteresowania wzbudziły skrzypce- zarówno Pani Izabeli oraz naszej uczestniczki- Anielki, która od niedawna rozpoczęła naukę gry na tym instrumencie.
Kolejne spotkania zaadresowane do najmłodszych, umożliwią obcowanie z przeszłością, w sposób dla nich atrakcyjny (czyli przez zabawę) tym samym przygotowując nowych, świadomych odbiorców kultury, ponieważ to właśnie dzieci są ogniwem w łańcuchu przekazywaniu tradycji. Z kolei nam dorosłym, pozwolą przypomnieć sobie, jak postrzegaliśmy wszelkie przedmioty, zjawiska i rzeczy kiedy sami byliśmy dziećmi.

Założenia projektu Mały Kolberg wykorzystując naturalną ciekawość poznawczą dziecka wskazują na ważne cechy w wychowaniu człowieka twórczego, świadomego, otwartego i pewnie poruszającego się po świecie wartości. Działania kształcące i wychowawcze w połączeniu z działaniami artystycznymi pozwalają nie tylko na kontakt z kulturą, lecz uczą również wnikliwej obserwacji i odkrycia korzeni kultury polskiej. Cztery spotkania dla dzieci z cyklu ,,Z malowanej skrzyni” będą realizowane 1 raz w miesiącu, w sobotę o godz. 11:00 (dokładane terminy będą dostępne na plakatach i stronie internetowej biblioteki), na które oczywiście serdecznie zapraszamy!

Źródło:
w Nowej Wsi

Zdjęcia Adriana Szymalskiego:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Kulturalne, Sportowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*